Helsinkiläiset, majoitatteko sukulaisia?
Miehellä valtava suku. Pelkästään äidillä 7 sisarusta, joilla kaikilla 2-4 lasta. Siskoja on kaksi ja näillä lapsia.
Kuinka paljon voidaan olettaa että majoitamme heitä? Olemme ainoa perhe joka asuu Helsingissä. Me emme koskaan käy siellä missä he asuvat.
Kommentit (56)
Majoittaisin jos joku joskus sitä suinkin haluaisi
Meillä on kolmio jossa se toinen makuuhuone on minun työhuoneeni ja teen siis töitä kotona. Siellä voi majoittua periaatteessa yön mutta en voi antaa sitä päiväkausiksi jonkun käyttöön.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Meillä on kolmio jossa se toinen makuuhuone on minun työhuoneeni ja teen siis töitä kotona. Siellä voi majoittua periaatteessa yön mutta en voi antaa sitä päiväkausiksi jonkun käyttöön.
Ap
No sitten sanot niin. Sanot, että voit majoittaa, mutta nukkuminen on olohuoneen lattialla. Se karsii tulijoita.
Tottakai majoitetaan. Nukkumapaikka voi todellakin olla vaik olohuoneen lattia, mut vieraat on aina tervetulleita. Ja mulla on paljon isompi suku kuin miehelläs...
Kaipaisin käsitystä siitä että mikä on se vieraanvaraisuuden oletettu aste nimenomaan Itä-Suomessa. Olen itse sukujuuriltani lännestä ja Helsingissä ikäni asunut. Meillä ei ollut koskaan tapana majoittaa sukulaisia isoja määriä kerralla jo ihan siksi, että kaikki asuvat niin lähellä ettei yöpyä tarvinnut. Yhden serkkuperheen kanssa me lapset vierailimme toistemme luona ristiin. Ja joskus myös äitini heillä ja he meillä.
Nyt tuntuu että käsitykset törmää ja tänne olisi tulossa leegioittain sukulaisia...
Ap
Mitä ihmettä? Ei tietenkään elleivät ole nimenomaan tulossa meille kylään.
Majoitan ainoastaan ne sukulaiset, joista pidän ja olen tekemissä. Omat siskoni ovat käynneet usein. Vastaisuudessaan tiedän että heille pääsee kanssa
Jos mun luo tullaan kylään niin max 2 henkilöä. Muuten ei tulla ollenkaan.
Miehen sisko majoittui meillä jo monta vuotta niin että aaui meillä kun kävi tenteissä jne. Tosin alunperin sovittiin että taevetta on vain vuodeksi. Venyi neljäksi, eikä ikinä valmistunut... no nyt hänellä on kaksi todella villiä ylivilkasta poikaa ja appivanhemmat vetää hernettä nenään, kun en haluaisi majoittaa heitä tänne. Sisko ei ole koskaan itse kutsunut meitä kylään, vaan virta on aina näinpäin. Minusta he voisivat mennä hotelliin ja vain kyläillä meillä.
Miehen yhden serkun lapsi tuli pääsykokeisiin ja hänet majoitimme tänne. Minusta tää oli ihan reilua. Näytin myös muutenkin vähän paikkoja.
Ap
Kun me käymme appivanhemmilla, me majoitumme hotelliin. En tiedä että kaipaanko jotenkin poikkeuksellisesti omaa tilaa, mutta en osaa majoittua pienessä asunnossa vieraiden ihmisten kanssa.
Ap
Enpä juuri. Hotelleja löytyy vaikka kuinka paljon. Ei mulla ole edes mitään varapatjoja tms.
Vierailija kirjoitti:
Miehen sisko majoittui meillä jo monta vuotta niin että aaui meillä kun kävi tenteissä jne. Tosin alunperin sovittiin että taevetta on vain vuodeksi. Venyi neljäksi, eikä ikinä valmistunut... no nyt hänellä on kaksi todella villiä ylivilkasta poikaa ja appivanhemmat vetää hernettä nenään, kun en haluaisi majoittaa heitä tänne. Sisko ei ole koskaan itse kutsunut meitä kylään, vaan virta on aina näinpäin. Minusta he voisivat mennä hotelliin ja vain kyläillä meillä.
Miehen yhden serkun lapsi tuli pääsykokeisiin ja hänet majoitimme tänne. Minusta tää oli ihan reilua. Näytin myös muutenkin vähän paikkoja.
Ap
Anna vetää vaikka koko palko. Se on sun koti. Eikä ilmainen hotelli.
En majoitus ketään ellei tämä ole nimenomaisesti tullut tapaamaan minua. Ei siis mikään yleinen "Hei tulen Helsinkiin saisko teillä asua". Max yö tai kaksi ja silloin tosiaan olisi kyseessä todella hyvä ystävä. Kamalaahan tuollainen hotellina olo olisi!
No en kyllä mielellään. Tosin, vaikka mulla on kohtalaisen tilava kämppä niin ei ole varavuoteita, ei edes varapeittoja jne. Sohvaakaan ei saa levitettyä. Ja sellaiseen retkeilymajameininkiin en edes suostu, että tuovat koko vuodesysteemit lakanoineen tyynyineen mukaan, ei. Eikä se ole heillekään mukavaa.
Helsingissä on paljon eritasoista majoitusta tarjolla, hotelliketjuilla on kaikenlaisia kesätarjouksia jne. Voisitko vaan ystävällisesti mainita näistä ja vaikka etsiä valmiiki joitakin vaihtoehtoja. Varsinkin, kun on iso suku, niin voit joutua ongelmiin, jos jollekin tarjoat yöpymisen ja joillekin et. Joku voi loukkaantua, mutta maalla asuvat ei useinkaan tajua, että kaupunkiolosuhteissa nämä hommat ei mene kuin ehkä heillä.
Jos ovat fiksuja niin tajuavat. Ja vosithan ehkä pyytää heitä teille syömään tms.
No en todellakaan pidä mitään ilmaista hotellia. Enkä oleta muidenkaan pitävän. Meille tulevat yöksi kutsutut vieraat, eivät "maalaisserkut", jotka tulevat muissa asioissa stadiin. Heille on olemassa sellaisia jutskia kuin hotelleja. Käsittämätöntä, että joku edes olettaa teillä olevan ilmaisen kestikievarin.
Sano suoraan anopille, että teidän kotinne on teidän, anopin koti on anopin ja kälyn koti kälyn, kylään tullaan kutsutusti. Ihan sama, mitä palkokasveja vetää kärsäänsä.
Meille mahtuis kaks nukkumaan jos haluavat sohvalla nukkua, mutta ahdasta se olisi. Meillä on kolmio ja toinen makkari on lasten. Majoittaisin kyllä kuitenkin jos joku kysyisi!
Miten junttipullilla voi olla niin vaikeaa ymmärtää, että on inasen vaikeampi majoittaa ketään pieneen asuntoon kuin isoon omakotitaloon? Ja että vastavuoroisuuden pitää pelittää. Jos ei pelitä, ei pyydetä yksipuolisia majoituspalveluita.
Ole ap tiukkana vaan.
Ite majottaisin lomailijoista vain mun luo kylään tulevia (eli oikeesti tulee tapaan mua ja yhdessä myös vietetään aikaa, toki voi olla vieraalla olla muutakin ohjelmaa). Näitä "ollaan perheen kanssa menossa Lintsille" vieraita en majottais (eli joita kiinnostaa vain ja ainoostaan Ilmanen majapaikka). Tapauskohtasesti sit noi pääsykokeet yms. "asiasyystä" vierailut.
Samalla logiikalla toimin omillakin reissuilla. En ole heti kysymässä sukulaiselta majapaikkaa, jos en ole kiinnostunut viettämään muutenki aikaa hänen kanssaan.
En majoita. Tosin melkein kaikki asuu pk-seudulla kun ollaan Helsingistä kotoisin molemmat. Kaksi sisarusta perheineen asuu ulkomailla, he majoittuvat hotelliin Suomessa käydessään. Samoin me, kun käydään heidän luonaan. Olisi ihan kamalaa esim viikko änkeytyä kaikki samaan kämppään. Tämä on aina meidän keskuudessa ollut itsestäänselvyys, ei ole moista tarvinnut edes pohtia.
Ei yleensä, joitain nuoria on joskus majoitettu. Sukulaiset menevät hotelliin.