Norjan Bergenissä sade-ennätys: Vettä ropissut jo 26 peräkkäisenä päivänä
NRK:n haastattelema meteorologi pitää kesäkuun sadeputkea hiukan yllättävänä, vaikka Bergen tunnetaan sateistaan.
Bergenissä Norjassa on tehty sunnuntaina uusi kesäkuun sadeputkiennätys. Kaupungissa on satanut 26 päivänä peräkkäin, kertoo Norjan yleisradio NRK (siirryt toiseen palveluun).
Norjan ilmatieteen laitoksen meteorologi Steinar Skare ei NRK:n haastattelussa sulje pois, etteikö sade voisi jatkua vielä maanantainakin. Edellinen ennätys oli vuodelta 1952, jolloin kesäkuussa satoi 24 päivää perätysten.
Vuonna 1994 Bergenissä tosin satoi kesäkuussa 29 päivänä 30:stä, mutta ei peräkkäin, vaan välissä oli sateeton päivä, huomauttaa Arnstein Tjøstheim, toinen NRK:n haastattelema meteorologi.
Bergen on kuuluisa sateisuudestaan, mutta Tjøstheim pitää tämänvuotista sadeputkea kaikesta huolimatta hiukan yllättävänä.
Kommentit (4)
Tulemme näkemään vielä suuret muutokset maailman ilmastossa.
Siellä on pölhö satanut aina, meri ja vuonot+ golfvirta saavat sen aikaiseksi
Ihan oikein norjalaisille, että edes ilmasto on perseestä vaikka muuten olisikin öljyrahaa niin ettei paskalle taivu.
Täällä on satanut koko kesäkuun!! Pyy pyy tuli juuri vaellusreissulta ja siellä satoi kaatamalla. Olin kuin uitettu rotta. :D Sitten odotin bussipysäkillä bussia. Sitten kun se tuli, ajoi vain ohi välittämättä pyy pyystä! ;( Sitten odotin taas 20 min mutta seuraava bussi otti pyy pyyn kyytiin.