Pikkulasten kanssa mökillä, miten hanskaatte aikatauluerot?
Meillä lapset herää klo 7 oli arki tai pyhä. Siksi heidät laitettava nukkumaan ajoissa, koska muuten koko seuraava päivä kiukuttelua. Joudun käskeään muuta porukkaa olemaan hiljempaa nukuttamisen ajan, koska mökki on hatara ja äänekäs keskustelu kuluu ulkoa sisälle täysin. Aamulla vastaavasti muu porukka nukkuu 10-12 asti, jolloin minä lämmitän jo lapsille lounasta. Aamulla katsotaan lastenohjelmia hiljaa, vaikka olkkarissakin on nukkujia. Syön itsekin eri aikaan kuin muut, koska aikatauluni on eri. Saunakin yleensä lämmitetään vasta niin myöhään, etten enää jaksa mennä. Kotona hoidetaan aamuheräämiset puoliksi, mutta mökillä annan miehen seurustella sukulaistensa kanssa.
Kommentit (187)
Tuollainen ei kyllä kuulosta kenenkään kannalta mukavalta. Mitä jos mies menisi sinne mökille ihan itsekseen? Ja sinä puolestasi joku toinen kerta vaikka tyttöjen kanssa reissuun?
Ei meillä lapsilla ole mitään ongelmia välillä valvoa pidempään ja nukkua pidempään.
No mä en varmaan menis tollaselle mökille. Meillä on ihan sama homma, eli lapset ennen seiskaa pystyssä oli mihin aikaan vaan menty nukkumaan.... Kuulostaisi tosi raskaalta tuollainen...
Meillä ei lapsia tarvitse nukuttaa, joten heille on ihan se ja sama, puhuuko joku viereisessä huoneessa vai ei. Mökillä ei katsella televisiota vaan puuhaillaan ulkona, joten muut saavat nukkua olohuoneessa ja sen saunan osaan lämmittää minäkin.
Vierailija kirjoitti:
Ei meillä lapsilla ole mitään ongelmia välillä valvoa pidempään ja nukkua pidempään.
Mä ymmärrän ap:ta. Meidän lapset ei nuku ikinä pidempään.
No ok, jos ollaan oltu esim ulkomailta himassa puol kaks yöllä niin on nukkunut seuraavana aamuna jopa puol ysiin seiskan sijaan.
Mutta meni sitten puol kasi tai klo 23 nukkumaan, niin seiskalta herää.
Kenen mökki?
Aikataulut omistajan mukaan, jos lasten rytmiä ei onnistu siirtämään, niin lapset voivat palata kaupunkiin huoltajan kera. Jos vieraat ovat myöhään nukkujia, niin isäntäväki voi ihan rauhassa ilmoittaa noudatettavat aikataulun.
No pilaatte sitten muidenkin juhannuksen tuollaisilla aikatauluilla. :( Entäs jos jäisitte pois?
Vierailija kirjoitti:
Meillä ei lapsia tarvitse nukuttaa, joten heille on ihan se ja sama, puhuuko joku viereisessä huoneessa vai ei. Mökillä ei katsella televisiota vaan puuhaillaan ulkona, joten muut saavat nukkua olohuoneessa ja sen saunan osaan lämmittää minäkin.
Minä kyllä istutan ne lapset tv:n ääreen siksi aikaa kun teen aamupuurot tai käyn hakemassa kaivosta vettä. Ja kun syön oman aamupalani. Ettei tarvi sitten järvestä nostaa. Ulos mennään kun aamupalat syöty ja vaatteet päällä.
Ap.
Lapset siis laitetaan aikaisin nukkumaan koska heräävät aikaisin?
Laitapa je myöhemmin nukkumaan niin heräävät myöhemmin. Kätevää.
Me ollaan nukuttu aitassa/teltassa juuri tästä syystä, lapset on saanut itkarin päähän illalla ajoissa nukkumaan, ja aamuksi olen varannut sinne jotain banaani-rypäle-pähkinä-juustosarvi-tuoremehu-eväitä ja katsotaan lastenohjelmia ja/tai ulkoillaan muiden nukkuessa. Jos olisi pakko majoittua samassa rakennuksessa muiden ihmisten kanssa niin en menisi. Viimeksi mökkeilin lasten kanssa ilman puolisoa, enkä ollut ottanut sitä itkaria mukaan kun nyt oli muutenkin vähemmän porukkaa paikalla niin ajattelin että voidaan hyvin nukkua mökissä - ihan oma moka - mutta kun itse kuunteli sitä muiden hirnuntaa aamuyöhön, niin vaikka lapset nukkuivat sikeästi illasta/yöstä niin itse oli aamulla ihan puhki kun piti kuitenkin kiltisti herätä seitsemältä.
Ruokaa on laitettu oman rytmin mukaan (isäntäväen eli vanhempieni) siunauksella, koska alle kouluikäiset ei selviä aamiaisella, iltapäiväkahveilla ja illan grilliorgioilla jolloin saattavat olla jo nukkumassa. Enkä selviä minäkään :D
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä ei lapsia tarvitse nukuttaa, joten heille on ihan se ja sama, puhuuko joku viereisessä huoneessa vai ei. Mökillä ei katsella televisiota vaan puuhaillaan ulkona, joten muut saavat nukkua olohuoneessa ja sen saunan osaan lämmittää minäkin.
Minä kyllä istutan ne lapset tv:n ääreen siksi aikaa kun teen aamupuurot tai käyn hakemassa kaivosta vettä. Ja kun syön oman aamupalani. Ettei tarvi sitten järvestä nostaa. Ulos mennään kun aamupalat syöty ja vaatteet päällä.
Ap.
Sinulla on siis kattila, jota pitää seurata herkeämättä ja siksi aikaa laitat lapset tv:n ääreen?
Aikuisten oikeasti kukaan ei voi olla noin avuton. Puuro ei kaipaa peräänkatsojaa ja kaivosta voi hakea sitä vettä jo illalla ja lasten kanssa voi syödä aamupalan samaan aikaan.
Meidät ihan välttämättä aina halutaan tuonne. Ollaan aina se 1 yö, max 2. On kyllä todella raskasta ja hankalaa pelkästään uskohuussi, vaarallinen ranta, avotuli, kaivo, jyrkkä rinne, jyrkät vintin raput.
Ihmettelen miten mies ja veljensä ovat säilyneet hengissä 70-luvun lapsuutensa, kun ei niin paljon lasten perään katsottu.
Ap.
Miksi te tungette tollaselle mökille? Ette ilmeisesti ole omistajia kuitenkaan?
Hyssyttelet muita, ulkona juttelevia, koska lapsillasi pitää olla hiljaisuus nukkua ilmeisesti tyyliin klo 20 viimeistään, vaikka ilmeisesti nukkuvat jonkinlaisessa makkarissa kuitenkin? Silti mielestäsi on ok istuttaa lapset lastenohjelmien ääreen aamulla klo 7, vaikka samassa tilassa nukkuu ihmisiä?
Etkö tosiaan näe mitään outoa tässä?
Toinen juttu jos on teidän mökki ja noi muut teidän vieraita. Ette vaan kutsu vieraita sinne muutamaan vuoteen. Sanoisin teidän kohdalla noin kymmeneen.
Ei, en tunnista ongelmaa, koska meillä lapsilla on onnistuttu vaihtamaan rytmiäkin, ovat tottunet nukkumaan myös tilanteessa, jossa ääniä kuuluu (en tarkoita äänekästä musiikkia, huutamista, telkkaria pauhaamassa, vaan esim. puheensorinaa huoneen ulkopuolelta). Mutta tiedän ettei kaikilla onnistu. Pysyisin poissa ensimmäiset vuodet jos lapsilla on noin hankalaa ja klo 10 pitää jo syödä lounasta.
Meillä ei ole aikatauluja, nukutaan kun nukuttaa, lapset ja aikuiset. Yleensä pienimmät sammahtaa kokolle ennen puoltayötä ja suuremmat joskus myöhemmin. Niin ja meidän mökillä on kymmenkunta lasta ja saman verran aikuisia. Nää aikatauluihmiset ei oikein sovi jengiin.
Sinänsä ihme että teidät aina halutaan sinne jos lasten nukuttaminen sellainen projekti että pitää ulkonaoleviakin käskeä olemaan hiljempaa.
Meillä lapset hengaa mukana. Heille on siskonpeti jonne sitten nuukahtelevat. En jaksa lapsiperheen äitejä joiden esiteinitkin pitää panna jokaikinen ilta kello19.30 petiin.
Meillä olis tuo sama ja sukulaiset ei ymmärrä miksi ei mennä. 'Kyllä sitä peräänkatsojia riittää', sanotaan kun kerron että taaperon kanssa raskasta kun vaarallisia paikkoja niin paljon ja tasamaata ei juuri yhtään. Ja juurikin tuo aamuherääminen
Älkää lähtekö mökille stressaamaan ja kiukuttelemaan. Menkää sitten, kun voitte mennä sinne rentoutumaan ja olemaan rennosti ilman lasten nukkumaanmenoaikoja. Miksi siitä elämästä pitää tehdä niin vaikeata..
Palsta on täynnä toinen toistaan kamalampia kuvauksia mökkielämästä. En vain ymmärrä, että MIKSI menette tuollaisille mökeille? Pääseehän kaupungissakin uimarannoille ja useimmilla on sauna kotona.