Kimi II-kuski, talli hoiti varikkokäynneillä Vettelin kärkeen.
Kommentit (4)
Tuskin oli tallin junailema juttu. Aika-ajon nopeampana Kimi sai valita milloin tulee renkaanvaihtoon. Mahdollisesti varikkokäyntiä aikaistettiin, koska talli katsoi viisaimmaksi reagoida Bottan ja Verstappenin aikaiseen stoppiin. Jatko osoitti että aikainen stoppi oli virhe kaikilta kolmelta.
JOS Ferrarri olisi halunnut vaihtaa Vettelin kärkeen, niin Vettel olisi stopannut ensin. Nyt johtosija ratkesi Vettelin muutamaan erittäin nopeaan kierrokseen kuluneilla renkailla.
Kimi on ollut kakkonen jo yli kaksi vuotta. On Vetteliä nopeampi, mutta aina hänet junaillaan Sebin taakse. Iso raha puhuu.
Ferrarilla on aina ollut ykköskuski, aina. Sopii italiaanojen mentaliteettiin, he haluavat machoja sankareita. Se ei ole enää Kimin rooli. Harmi.
Eiköhän Kimi ole formulansa ajanut tämän kauden jälkeen. Tuoreemmat miehet kehiin ja leppoisille eläkepäiville sekä lapsia hoitamaan.
Harvoin tulee katsottua mitän niin tylsää kuin F1. Nämä tallimääräyse kruunaa vielä tylsyyden. Ennen tämä laji oli vielä kilpa-autoilua.