Splitissä käyneitä paikalla? Kokemuksianne paikasta? :)
Millainen hotellinne oli, milloin matkustitte? Mistäpäin kaupunkia hotelli kannattaisi varata? Vinkkejä toukokuun lopulla Splitiin matkaaville? -kiitän-
Kommentit (5)
Täällä yövyttiin http://palacesuites-split.com/ Tosi ihana ja keskeinen paikka. Splitin kaupunki muutenkin viehättävä ja rantabulevardi niin ihana paikka sekä kuljeskella että sen varrella istuskella. Heinäkuussa oltiin. Oli tosi kuuma ja ihmisiä paljon. Veikkaan, että toukokuu kivempi :)
Joissain hotelleissa on fillareita ja se niemimaa (jonka nimeä en muista) on kiva paikka fillaroida. Myös Bracilla pyöräiltiin toukokuussa paljon. Ruoka on melkein yhtä hyvää ja melkein yhtä edullista kuin Kreikassa. Kaiken kaikkiaan suosittelen Splitiä lämpimästi. Merivesi on vielä kylmää toukokuussa, mutta kyllä siinä pulahtaa pystyy aurinkoisena päivänä. t.2
Kävin Splitissä vuonna 2013, muistaakseni elokuussa. Tuolloin ilma oli jo tarpeeksi viileää, eikä oleminen ollut pelkkää hikoilua.
Mikäli kiinnostaa kiertää maata enemmänkin splitin lisäksi, suosittelen varaamaan majapaikan vain muutamalsi yöksi. Splitissä ei mielestäni oli kovin pitkäksi aikaa tekemistä /näkemistä. Itse matkustaessa teen siten, että varaan yöpaikan vasta paikanpäällä, jolloin voin etsiä itseä miellyttävän paikan ja jäädä sinne.
Splitistä pääsee helposti liikkumaan ja myös Dubrovnik vanhoine kaupunkeineen on näkemisen arvoinen, joskin enemmäm turisteja täynnä.
Oi, kiitos vastanneille! Arvokasta tietoa! :) ap
Kävelymatkan päästä satamasta, koska haluatte varmaan käydä saarilla. Lautat kulkee aika huonoilla aikatauluilla toukokuussa, me käytiin viime toukokuun lopulla 2x Bracilla kun muille saarille oli huonosti vuoroja. En muista meidän hotellin nimeä, mutta se oli pari km ihan keskustasta, mutta kävelymatka kuitenkin. Varokaa boutique-hotelleja tai tarkistakaa ainakin, että vessaan on oikea ovi - meillä oli lasiovi, ei kiva.