Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko parisuhde tullut tiensä päähän

Avun huuto pimeästä
22.03.2017 |

Olemme seurustelleet kaksi vuotta ja nyt on alkanut tuntua että naista ei enää kiinnosta?
olen antanut kaikkeni ja huomioinut häntä ja koittanut väsätä pieniä positiivisia ja/tai pieniä lahjoja joista hän voisi ilahtua mutta tuntuu silti että hän ajattelee kaikesta vain itseään ja omaa hyvinvointiaan koska minkäännäköstä vastakaikua ei tule eikä rakkautta tunnusteta/näytetä millään muulla tavalla kun silloin kun on pakko eli kun itse kerron avoimesti rakastavani niin siihen vastataan. Nainen aika omissa oloissaan katselee telkkaria tai sarjoja netflixistä eikä oikeen tykkää enää että kosketan tai annan hieman (yksipuolista) läheisyyttä ja seksialoitteet torpataan joka kerta.
Onko tästä paluuta entiselleen? Itse olen antanut suhteelle kaikkeni ja koittanut pitää sitä yllä mutta tuntuu ettei sitä huomioida mitenkään..
Pitkässä parisuhteessahan näitäkin vaiheita on mutta kuinka kauan tälläistä kannattaa katsoa ja odotella parempaa huomista? On meinaa raskasta päivästä toiseen täyttää toisen toiveita ja yrittää luoda jonkinnäköstä sidettä ja uskotella itselleen olevansa rakastettu vaikka sitä ei toisesta huomaa mitenkään.. Tätähän tässä nyt on jo parisen kuukautta jatkunut..
Olen yrittänyt puhua asiasta mutta kuulemma vaan ei tee mieli seksiä tai läheisyyttä ja suhde tuntuu tylsältä mutta tottakai se tuntuu tylsältä jos ei itse anna sille mitään, eihän kukaan jaksaisi pelikonettakaan leikkirahalla pelata saati jäädä riippuvaiseksi siihen..

Ideoita, kokemuksia ja mielipiteitä kiitos

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
22.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voiko olla että annan suhteelle liikaa ja nainen olisi ns. "Sokeutunut" tähän tilanteeseen eikä huomaa omaa olemattomuuttaan?

Auttaisiko jos ottaisin itsekin vähän enemmän omaa aikaa ja keskittyisin enemmän itseeni?

Vierailija
2/8 |
22.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kahden vuoden jälkeen tilanne on tuo niin sanoisin että pelastaudu. Ei tule tuosta paranemaan - ihastuminen ei hänellä muuttunut rakkaudeksi? Valitan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
22.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
4/8 |
22.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitä tässä punnitsen että pitäisikö vaan jättää uppoova laiva vai olisiko tilanteesen mahdollisuus löytää jonkin keino...

Vierailija
5/8 |
22.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko sinulle parisuhteen vaiheet: http://www.vaestoliitto.fi/vanhemmuus/tietoa_vanhemmille/parisuhteen-ha…

Monesti tuo itsenäistymisvaihe on ns. kahden vuoden kriisi. Toki se on vaihe, kun päätetään joko erota tai jatkaa. Mutta juuri tuossa kohtaa on tavallista haluta "vain omia asioita" jne.

Tsemppiä! 😊

Vierailija
6/8 |
22.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos linkistä. Oli ihan hyvä tietopaketti tähän tilanteeseen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
23.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei

Vierailija
8/8 |
23.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei välttämättä mutta kyllä tuo heikolta kuullostaa mutta eise parisuhde ole aina ruusuilla tanssimista! Mutta tietenkin jos niitä huonoja hetkiä alkaa olemaan selvästi enemmän kun niitä hyviä niin kannattaa miettiä uudelleen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä seitsemän