Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tarvitsen kevyen kasvislasagnen ohjeen!

Vierailija
28.07.2007 |

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
28.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voiko siis valkokastikkeen korvata jollain kevyemmällä??

Vierailija
2/4 |
28.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

KEVT KASVISLASAGNE



300-400 g Myllyn Paras Lasagnelevyjä



Kasviskastike:

2 rkl öljyä

200 g purjosipulia

3 porkkanaa

3 sellerin vartta

1 tlk tomaattimurskaa (n.400 g)

200 g pakastevihanneksia (herne-maissi-paprika)

3 valkosipulin kynttä

¼ tl mustapippuria

2 tl basilikaa

1 tl rakuunaa

1 tl oreganoa

1 kasvisliemikuutio

n.2 dl vettä



Raejuustokastike:

50 g voita tai margariinia

1 dl Myllyn Paras Erikoisvehnäjauhoja

1 l maitoa

1 tlk raejuustoa

muskottipähkinää, viherpippuria

1 tl yrttisuolaa

1 muna



1. Valmista kasviskastike: hauduta suikaloituja kasviksia öljyssä. Lisää tomaattimurska, pakastevihannekset, mausteet ja vesi. Anna kastikkeen hautua sen aikaa kun valmistat raejuustokastikkeen.

2. Valmista juustokastike: sulata voi, lisää jauhot ja vatkaa maito vähitellen kastikkeeseen; anna kiehua muutama minuutti. Ota kattila pois levyltä, sekoita joukkoon raejuusto, mausteet ja muna.

3. Levitä voideltuun vuokaankerroskasviskastiketta ja sen päälle kerros juustokastiketta. Peitä kerros vierekkäin asetetuilla lasagnelevyillä (lasagnelevyjä ei tarvitse esikeittää). Tee vuokaan 3-4 samanlaista kerrosta. Kaada päällimmäiseksi juustokastiketta.

4. Kypsennä lasagnea 175 asteisen uunin alimmalla tasolla noin 50 minuuttia eli kunnes se on pinnaltaan kauniin ruskea. Anna vetäytyä n. 10 minuuttia ennen herkuttelua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
28.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse tekisin kesäkurpitsasta ja käyttäisin mieluummin kunnon juustoa.. pasta on pahasta ;-)

Vierailija
4/4 |
28.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taisi olla karppi vastaamassa.



Jos ruokaa syö normaalin kokoisen palan käyttäen pastalevyjä, kevytjuustoa ja muita kevyempiä vaihtoehtoja, on syöty annos varmasti parempi kuin rasvaisessa juustossa ja voikastikkeessa upotettu paistos.



Anteeksi provosoiva tyyli, toivoisin vain että karppaajat eivät saisi julistuksillaan sekaisin muita.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän kahdeksan