Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ahdistaa hoitaa vauvaa tämän karseen huuliherpeksen kanssa

Vierailija
14.02.2017 |

Teen parhaani ettei tarttuisi, mutta silti pelottaa. Miten te muut olette menetellyt, kun vauva-aikana on puhjenut herpes? Onko tarttunut? Mitä oireita ja kuinka nopeasti vauvalle on tullut? Onneksi vauvani ei ole enää vastasyntynyt kuitenkaan, mutta aika inhottavaahan tämä olisi vauvalle. Etenkin se mahdollinen suutulehdus ja aivokuume huolettaa.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
14.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Turha sitä on suuremmin stressaa. Pidät itse huolta käsihygieniasta. Oma pyyhe kasvoille ja tarkka käsien pesu kaikenlaisen kasvojen koskettelun jälkeen ja aina ennen hoitotoimenpiteitä. Jos vauva huitaisee naamaan, niin välitön käsienpesu hänelle myös. Ja voi käyttää niitä laastareita. Nekin suojaa jonkin verran.

Fakta on, että lapsi voi sen saada muiltakin, vaikka itse olisit kuinka tarkka. Esim. leikkipuiston leluista jos joku toinen vanhempi ei ole ollut yhtä tarkka.

Meillä on riittänyt käsihygienia eikä ole lapsiin tarttunut. Kannattaa myös välttää ruokia, jotka edistää herpeksen puhkeamista, niin pääsee helpommalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi kahdeksan