Vapaa kasvatus = välinpitämätön vanhempi?
Onko näin?
Jos lapsi saa " vapaan kasvatuksen" onko vanhemmat silloin välinpitämättömiä?
Kommentit (28)
jos sitä että lapset saa huseerata miten tykkää ilman että vanhemmat lotkauttaa korvaansakaan se on välinpitämättömyyttä
jos sitä että vanhemmat ohjaavat lapsia ilman rangaistuksia ja käskytystä niin se vaatii vanhemmilta aika paljon jos onnistuu
Eikä siis kyse ole siitä, että vanhemmat ovat patalaiskoja ja piittaamattomia, mutta " jälkeenpäin" keksivät kutsua laiminlyöntiään vapaaksi kasvatukseksi.
Heh, no joo. Oikeasti, olen ymmärtänyt, että vapaa kasvatus ei tarkoita, etteikö lasta kasvatettaisi. Häntä kasvatetaan vain eri tavoin. Itse asiassa voi olla hitosti vaativampaa ja rasittavampaa vanhemmalle kasvattaa vapaalla tavalla lastaan! Jokainen asia ja toimintatapa pitää perustella ja " myydä" lapselle, ei voi pelkästään sanoa, että " nyt tottelet, tai äiti suuttuu ja joudut huoneeseesi miettimään..." tms.
Eli oikea vapaa kasvatus on aika vaativa juttu, edellyttää paneutumista ja harkintaa.
Eri juttu sitten, pitääkö sitä kovin viisana kasvatusfilosofiana. Itse en pidä, ja pitkälti siitä syystä, että koko muu kasvatuskoneisto (päiväkodit ja koulut) perustuvat päinvastaiselle kasvatusfilosofialle. Minusta on karhunpalvelus totuttaa lapsi vapaaseen kasvatukseen ja sitten panna hänet nykymuotoiseen kouluun... toki moni vannoutuneimmista vapaan kasvatuksen kannattajista ei panekaan, vaan esim. kannattaa kotikoulua.
Mutta kun on läheltä seurannut vapaata kasvatusta ja sen seurauksia, niin yhdyn myös siihen, että joka kuritta kasvaa se kunniatta kuolee.
Tämä kiistä käytiin jo siellä toisessa ketjussa, lue sieltä.
" Vapaa kasvatus" on todella hämärä käsite, ei ole yksiselitteistä määritystä. Itse määrittelen sen lapsilähtöiseksi kasvatusfilosofiaksi, jossa lasta motivoidaan " toimimaan oikein" sen sijaan, että häntä suoraan kielletään.
Vapaa kasvatus ei siten ole laiminlyömistä tai heitteillejättöä, vaan kasvatuksen käsittämistä toisin kuin valtaosa meistä sen käsittää.
Hyvä esimerkki vapaasta kasvatuksesta on summerhilliläinen koulumuoto. Muksut saavat itse päättää, mitä opiskelevat ja milloin ja miten.
Se oli tuttu käsite mulle jo kun mun omia nuorempia sisaruksia kasvatettiin (tai siis ei) 70-luvulla.
kaikki kunnalliset päivähoidon palvelut tarjoavat vain ja ainoastaan vapaankasvatuksen mukaista kasvatuskäytäntöä.
Että jos ette vapaata kasvatusta hyväksy, niin hoitakaa lapsenne kotona ja pistäkää ne sitten Steinerkouluun tai pitäkää kotiopetuksessa. Tämä yhteiskunta on sisäistänyt vapaan kasvatuksen mallin, eikä sitä pääse pakoon jos käyttää jukisia palveluja.
Jos kuitenkin tässä aloituksessa puhutaan kasvattamatta ja ohjaamatta jättämisestä, niin se on välinpitämättömyyttä.
vapaa kasvatus ei ole vapauksia kaikesta, vaan tarkoittaa tiivistetysti väkivallasta ja pakkovallasta vapaata kasvatusta. Ei sillä ole mitään tekemistä täysin kontroloimattoman kasvatuksen kanssa.
Kuinka moni teistä oikeasti hyväksyy lasten väkivaltaisen kasvatuksen?
Minusta sille EI ole yksiselitteistä määritystä, siis että vapaa kasvatus on sellaista-ja-sellaista.
Jotkut (ilmeisesti sinäkin?) tulkitsevat, että se merkitsee likimain heitteillejättöä. Lasten annetaan tehdä, mitä huvittaa.
Niin se ei minusta ole. Lapsille annetaan päätäntävaltaa, mutta heitä ohjataan tekemään päätöksensä tietoisesti eli heille kerrotaan, ja näytetään, mitä mistäkin seuraa.
No, kuten toisessa ketjussa jo sanoin, ohjaavan ja vapaan kasvatuksen raja on minusta aika hämärä ja olisi kiva kuulla ammattilaisen selvitys siitä.
Vierailija:
Kuinka moni teistä oikeasti hyväksyy lasten väkivaltaisen kasvatuksen?
Ja uskon että se palaa vielä takaisin, kun aletaan oikeen urakalla korjaamaan näitä nykykasvatettujen satoa...
vapaan kasvatuksen malli syntyi transaktioanalyysistä, joka kuuluu kognitiiviseen teoriaan
jonka on perustanut guru A.S.Neil--
hän toivoi alunperin, että vapaan kasvatuksen mukaan kasvatetuista lapsista tulee kitsenäisä ja omaan päätöksentekoon kykeneveiä ja itseohjautuvia.
1960-1970-luvulla perustettu teoria on osin ymmärretty väärin, mitä guru itsekin paheksui aikanaan...
Lähdekirja: A.S. Neill: " Vapautta- ei mielvaltaa"
Bruuke:
Vierailija:
Kuinka moni teistä oikeasti hyväksyy lasten väkivaltaisen kasvatuksen?Ja uskon että se palaa vielä takaisin, kun aletaan oikeen urakalla korjaamaan näitä nykykasvatettujen satoa...
sitten ollaan niin eri linjoilla, että en viiti edes ruveta
ja suomalaisen päivähoidon juuret ovat osin fröbeliläiset...
että lapsesta ei huolehdita ollenkaan, jätetään hänet heitteille.
Jos puhutaan " oikeasta vapaasta kasvatuksesta" eivät vanhemmat ole välinpitämättömiä vaan tekevät kovasti töitä lastensa kasvatuksen suhteen ja ovat kiinnostuneita lastensa hyvinvoinnista.
Vierailija:
Onko näin?
Jos lapsi saa " vapaan kasvatuksen" onko vanhemmat silloin välinpitämättömiä?
ja vapaan kasvatuksen avulla lasten luovuutta ei tukahduteta
- kuten asim. autoritaarillea, ankaralla kasvatuksella
eli moni perhe haluaa tietoisesti kasvattaa vapaan kasvatuksen avulla lapsosensa
Vanhemmat on vaan idiootteja.