Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Trump aloittaa aivan kuten Sipilä

Vierailija
23.01.2017 |

Ennen kuin astui virkaansa oli jo selvä kaavio miten mennään ja nyt on draivi päällä. Tänään lukenut jo lakia maan teollisuudelle ja seuraavaksi tekee diilin ammattijärjestöjen kanssa. Ero taitaa olla siinä, että Trumpilta ei kulu aikaa niin kauan ja tuskin peruu päätöksiään, - vaikka paikallinen Sari sairaanhoitaja kävisikin vierailulla.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
23.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielenkiinnolla seuraan, mitä tuolla tapahtuu. Vapaakauppasopimusten purkaminen ja tuontitullien laittaminen ei välttämättä ole ollenkaan huono asia. Samalla tavallahan sopimusten purkautuessa myös muut maat alkavat laittaa tuontitulleja amerikkalaisille tuotteille. Katselin tuossa, että Meksikon ja USAn välillä vienti ja tuonti ei loppujen lopuksi ihan hirveästi poikkea toisistaan. Eli kun Enrique Peña Nieto laittaa tuontitullit myöskin, niin voidaan kompensoida Trumpin laittamia tuontitulleja. Mitä tulee Meksikon rajan valvonnan tehostamiseen, niin siitä voi olla pidemmällä aikavälille Meksikolle jopa hyötyä. Nimittäin jos Meksikon käyttäminen USAan suuntautuvan huumekaupan läpikulkumaana hankaloituu, tällä voi olla positiivinen vaikutus Meksikon turvallisuuteen. 

Ay-liikkeille voi olla kova paikka, kun Trump heikentää työväen oikeuksia. Jos vielä tosiaan laittomat maahanmuuttajat (jotka muodostavat melko merkittävän osan Floridan ja Kalifornian halpatyövoimasta) karkotetaan, voi olla perusjenkille pikkuinen shokki, kun joutuukin itse tekemään latinojen työt ja ay-liike on voimaton. Tai vaihtoehtoisesti maksamaan enemmän kuin mitä tähän asti on joutunut maksamaan. 80% USAn bruttokansantuotteesta tulee palvelusektorilta, joten pienituloiset tulevat tarjoilemaan toisilleen ja pesemään toistensa pyykkejä ja tätä ei enää teekään latinot vaan jenkit itse. Ulkomaalaisten tuotteiden hinnat nousevat ja ainoa tapa laskea kotimaisten tuotteiden hintoja on työntekijöiden palkkojen ja työsuhde-etujen lasku. Työttömyys ei ole tähänkään asti ollut kovin suurta USAssa muutamia alueita lukuunottamatta, mutta amerikkalainen unelma ei taida olla kovinkaan monen ulottuvissa Trumpin tekemien muutosten jälkeenkään. 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi seitsemän