Miksi tällä palstalla puolustellaan epähygienisyyttä??!
Esimerkiksi kesällä keskustelu alapään pesusta seksin jälkeen: tuomio oli, että ei saisi pestä, pitäisi antaa nesteiden olla ja valua itsekseen.
Nyt keskustelua alapään pesusta ison vessahädän jälkeen: tuomio on, että ei saa pestä.
Ja viimeisimpänä, puolustellaan karvoja kainalossa ja alapäässä, ovat aikuisuuden merkki ja keräävät feromonit (lue:hajut).
Ovatko kaikki oikeasti tätä mieltä?!
Sääliksi käy gynekologit kenen vastaanotolle menette.
Kommentit (9)
Jo nk siveellisistä syistä naisella tulee olla luojan antama karvoitus.
Jokainen saa rassata alapäänsä vaikka pulloharjalla, ei kuulu muille.
No ei tietenkään kaikki ole tuota mieltä. Mutta ylihygienia on asia erikseen, ei ole aivan helkkarin vakava asia jos joskus jää pesut tekemättä. Ja sheivaamatta jättäminen on itseasiassa terveellistä, sheivaaminen aiheuttaa naisilla suuremman riskin virtsatieinfektioihin ja hiivatulehduksiin. Huom: suuremman _riskin_, se ei tarkoita että kaikki naiset sairastuvat sen seurauksena.
Ap ei liene synnyttänyt. Silloinkin sitä kakkaa tulee, eikä sitä pestä vaan pyyhitään.
Mikä ihme persepoliisi sä olet? Hanki joku kehittävä harrastus.
Posliini on kyllä paljon hygienisempi, kaikki eritteet jää karvoihin kiinni, hyi.
Lisäksi posliini on esteettisesti paljon kauniimpi
Miksi tämä on sinulle niin tärkeää???
Ihan sama vaikka joku on paska perseessä ja mömmöt valuu reisille...ei ole minun ongelmani kunhan ei tule minun lähelleni tai istu meidän soffalle.
Vierailija kirjoitti:
Jo nk siveellisistä syistä naisella tulee olla luojan antama karvoitus.
Kuule kun se sun luojas on joillekin naisille luonut jopa viikset ja nänneihin karvoja. Mitäs siveellistä siinä on?
Sheivaus ja etenkin vahaus nyt ovat uusimpien tutkimusten mukaan epähygieenisiä tai jopa vaarallisia (vahaus), ainakin englanniksi löytyy tutkimuksia, jos tahdot googlailla, ainakin Kalifornian yliopisto on moista väsäillyt. Hygieniakysymyksellä ei ole mitään tekemistä aikuisuuden tai feromonien kanssa.