Kuinka pitkään teininne ovat pystyneet polttamaan teiltä salaa? Ainahan sanotaan, ettei se onnistu, mutta kyllä se vaan jotenkin onnistuu!
Eli kertokaa kokemuksia. Miten pitkään teini pystyi polttamaan teiltä salaa jäämättä kiinni?
Kommentit (14)
Meidän tyttö aloitti omien sanojensa mukaan säännöllisen röökaamisen 13-vuotiaana, sitä ennen oli polttanut vaan viihteellä. Saatiin tietää kolmevuotta myöhemmin kun poliisin kotietsinnässä tytön huoneesta löytyi röökikartsoja jemmasta. Oli siis myynyt ja välittänyt koulussa röökiä.
Mä poltin koko kasiluokan, äidille kerroin tästä kun täytin 25 viime kuussa.
Sittemmin ei ole rööki maistunut.
Täytyykin kysyä kun heräävät. Ei oo tullu mieleenkään epäillä, kun itse miellän tupakoinnin vanhojen ukkojen hommaksi (jo aikoinaan lapsena). N51
Ei oo pystynytkään.Ite lopetin muutama vuosi sitten terveydellisistä syistä ja samaa riippuvuutta en lapselleni halua.Haistan tosi hyvin miedoimmankin tupakan tuoksahduksen,vaikka oli yrittänyt peitellä.Joka kerta oon puuttunut.Yksi kaveri on jonka äiti poltaa.Se ei usko kun kerron lapsensa haisevan tupakalta.
16-vuotiaana aloitin ja jatkoin epäsäännöllisen säännöllisesti vaihtelevin määrin aina 20-vuotiaaksi. Ei taida vanhemmat tietää, vaikka ikävuodet 16-19 asuinkin heidän kanssaan. Sisarukset tiesivät, mutta eivät kertoneet porukoille.
Eivät ole vielä jääneet kiinni. Olisin kyllä äärimmäisen hämmästynyt, jos ryhtyisivät polttamaan - pitävät tupakoimista amisten harrastuksena. Lapset nyt 21, 18 ja 17 v.
Poltin ensimmäisen kerran kuudennella luokalla, molemmat vanhempani polttivat silloin itse ja varastin heiltä tupakkaa. Sitten tuli pitkä tauko ja aloitin uudelleen joskus yhdeksännellä luokalla, suihkuttelin paljon hajuvettä tupakoinnin jälkeen ja huuhtelin suun hammastahnalla. Nyt olen 28v. enkä enää polta.
Vierailija kirjoitti:
Eivät ole vielä jääneet kiinni. Olisin kyllä äärimmäisen hämmästynyt, jos ryhtyisivät polttamaan - pitävät tupakoimista amisten harrastuksena. Lapset nyt 21, 18 ja 17 v.
Olen tuo joka poltti 16-20-vuotiaana. En usko, että vanhemmat olisivat ikinä uskoneet minun polttavan, vaikka joku olisi heille niin väittänytkin. Olin 15-vuotiaaksi saakka todella päihdevastainen ja urheiluseurassa pelatessani meillä oli tiukka sopimus 100% päihteettömyydestä. Kun lopetin tuon harrastuksen, niin päihteet (alkoholi ja tupakka ja parikymppisenä pilvi) astuivat mukaan kuvioon. Muistan, että 13-vuotiaana jyrkästi vannoin vanhemmilleni oma-aloitteisesti, etten ikinä polttaisi tupakkaa tai joisi alkoholia :D Lisäksi olin pitkään kaveriporukkani moraalinvartija ja autoin siihen kuuluvia ystäviä pääsemään eroon päihteistä 16-vuotiaaksi saakka. Olin muutenkin opettajien lempilapsi, kympin tyttö ja kaveripiireissä suosittu oppilas jne, eli en mikään vaaravyöhykkeellä ollut punkkari- tai emotyttö esimerkiksi enkä toisaalta myöskään mikään pissiskään. Kannattaa vähän siis katsella ja tarkkailla :)
11v iässä kouluun tuli röökibuumi ja sen myötä pilttelin pari kuukautta. Ihmettelen, mikseivät vanhemmat huomanneet. Olin kuitenkin täysi lapsi vielä.
Myöhemmin poltin säännöllisesti 16v iästä jonnekin 21-vuotiaaksi. Tuonakaan aikana eivät huomanneet vaikken tupakointia varsinaisesti piilotellut. En toki kotipihalla myöskään laittanut savuksi.
Huomaankohan omista lapsista jos he polttavat? Kuvittelisin tunnistavani hajun helposti, mutta niin kuvittelin vanhempienikin huomaavan.
Onko vanhempi kuitenkin liian sokea lapselleen eikä halua uskoa aistejaan?
Tupakan haistaa hengityksessä melkoisen helposti.Ihmettelen kyllä wt-väen rahankäyttöä tupakkaan.
Jos teini asuu samassa taloudessa ja polttaa, niin vanhempien hajuaistissa täytyy olla jotain vikaa jos ei tätä huomaa, varsinkin jos ei itse polta.
Mun epäiltiin aina polttavan vaikka en ole ikinä edes maistanut röökiä.
Vissiin polttavista kavereista tarttui haju tai jotain,en usko että omat lapset pystyisivät piilottelemaan röökin vetoa,sen verran sen haistaa polttavista ihmisistä.
Oon 13v poika ja oon polttannu 12 vuotiaasta eikö porukat tiedä mitään.