Näin ikkunasta naapurin polttavan kannabista isosta vesipiipusta, voinko soittaa poliisille?
Seisoi siis ikkunan äärellä kasvot minuun päin puolimetrinen bongi kädessä ja poltti, valtavasti savua tuli. Sisällä valot päällä ja vielä pimeää niin näin hyvin.
Kommentit (8)
Olet siis varma että kyseessä oli bongi ja huumetta poltti? Ettei ollut vesipiippu ja makutupakkaa olisi polttanut. Älä kiusaa naapuriasi ja vaivaa poliisia turhaan.
Voit toki soittaa, mutta mieti, miksi tekisit näin. Haittaako naapurin pössyttely sinua jotenkin? Jos ei, jättäisin asian sikseen. Yhteyden ottamisesta poliisiin voi nimittäin olla sinulle seurauksia. Poliisi alkaa vierailla talossa useammin, mikä kiristää alueen ilmapiiriä. Mikäli naapuri arvaa, kuka on ilmoituksen takana, voi hän myös kostaa jollain lapsellisella tavalla, laittaa koirankakkaa postiluukusta tai vastaavaa.
Toki voit, jos haluat tuhlata poliisin resursseja. Suosittelisin kyllä mieluummin sulkemaan verhot, jos noin paljon häiritsee.
Mistä tiedät olleen kannabista. Siinä voi polttaa myös purutupakkaakin.
Soita poliisit mutta sun pitää hiukan ehkä värittää tarinaa että ne varmasti tulee, pieni "valkoinen valhe". Huumeet ja niiden lieveilmiöt on oikeasti vakava juttu, varmasti tämä naapurikin on aikanaan kiitollinen kun jollain on ollut rohkeutta puuttua estämään hänen surullinen noidankehänsä.
Kyllähän kannabiksen haistaa pitkän matkan päähän. Helsingissä polttelu on nykyisin aivan normaalia. Parveketupakointi on sensijaan ilahduttavasti vähentynyt. Jos savu häiritsee tai tulee huoneistoon niin käy jättämässä lappu postiluukkuun. Jos ovat huomaavaisia hasisksen polttajia niin polttelu voi loppua siihen. Jos ei auta niin sitten ilmoitus isännöitsijälle. Sieltä se menee poliisille.
Huumeiden käyttäjien kanssa kannattaa ylipäätään olla varovainen ja toimia anonyymisti.
Todennäköisemmin se oli tupakkaa. Epäilisin kannabikseksi vasta, jos naapuri haisisi siltä. Se haju on voimakas ja tunnistettava. Sellainen kitkerä ja jotenkin hikinen.
Tottakai voit soittaa, kokonaan toinen asia on, että onko aihetta ja tuleeko poliisi moisen takia.
Kannabiksen polttamisesta saa korkeintaan sakot. Vesipiippua poltellaan tietyissä kulttuureissa muutenkin,
Mutta ymmärrän hyvin, että jos sinulla on tylsä joulu, yrität keksiä itsellesi tekemistä, vaikka sitten vain trollailemalla palstoilla.
Lähde vaikka kävelylle, se tekee hyvää.