Oletko ulkonäössä "mennyt ohi" monista kavereista vuosien varrella?
Kaveri joka oli vuosia sitten tosi nätti ja vei kaikkien miesten huomion on nyt jotain ihan muuta ja olet "mennyt ohi" vuosien aikana. Saatko siitä salaista tyydytystä kun olette jossain ja näet miesten huomion kohdistuvan enemmän sinuun?
Kommentit (14)
No joo. Olin vielä lukiossa ylipainoinen ja sen takia aika sorsittu. Nykyään vuosien saliharrastus ja lenkkeily näkyy ja tuntuu. Yksityiselämä ja työelämä sujuu tosi hyvin. Monet lukioaikaiset kaverit on yksinhuoltajia, tai sitten juuri eronneet teiniaikojen kumppaneista. Itse olen keväällä menossa naimisiin useamman vuoden sinkkuilun jälkeen.
No en mielestäni. Ihan samalla levelillä mennään kaikki niinkuin ennenkin.
Teininä jäin aina kauniimman ystäväni varjoon. Nyt yli 20v myöhemmin tunnen salaista tyydytystä siitä, että nykyään minä näytän paljon paremmalta kuin hän. Ei olla nykyään enää kovin hyviä kavereita ja tietysti ikävältä tuntuu kaverin puolesta, että eräs sairaus on hänen ulkonäkönsä "pilannut"...
Minusta on menty ohi, vaikka en ole vielä edes 30 täyttänyt. Isoin syy tähän on tosi huonoon kuntoon mennyt atooppinen ihottuma kasvoissa. Pahimmalta tuntuu juuri se, kun miettii että ovatkohan kaverit ja tutut salaa iloisia ongelmastani, kun ovat nyt kauniimpia. Miesten huomiota en niinkään kaipaa, sitä saan omalta mieheltäni joka vielä onneksi näkee minut ihottuman takana.
Ap ootpa kiva kaveri.
Itse olen tosi nuoren näköinen edelleen.
Näin joku aika sitten erästä teinivuosien tuttava, joka tupakoi jo 13 vuotiaana. Tupakointi näyttää jatkuvan edelleen ja nyt parikymmentä vuotta myöhemmin kasvojen iho ja varsinkin suun ympärys on kuin kuusikymppisellä.
En halua katsoa asiaa kilpailuasetelmana.
Ilolla olen todennut, että monet ns. vaatimattoman näköiset ovat löytäneet tyylinsä ja pitäneet itsestään hyvää huolta.
Eli varmasti moni on mennyt "ohi", koska olin se tosi kaunis tyttö aikoinaan. Nytkin ihan ok-näköinen, mutta ikäluokassani (nelikymppiset) aika tavanomainen, kiloja on tullut viitisentoista lisää sitten kouluaikojen ja sehän harvoin on mikään positiivinen asia ulkonäölle.
Ulkonäöstä en tiedä, mielestäno olemme kaikki samaa luokkaa edelleen kuin nuorempina. Mutta sen olen huomannut, että pojat ei juurikaan kiinnostuneet musta teininä, kun taas monella kaverilla oli silloin vientiä. Nyt tämä on toisinpäin: itse olen hyvässä parisuhteessa, sinkkuaikoina on ollu vientiä ja ole useita tapaillut, mutta nämä teininä poikien piirittämät ovat nykyään ilman miestä tai maksimissaan harrstavat yhden kerran juttuja ja samalla tuskailevat, kun hyvää miestä ei löydy.
Olen joo monestakin. Johtuu kai siitä että olin nuorempana vähän ylipainoinen ja aika ei minkään näköinen. Olen nyt 33 vuotias ja n 10 vuotta sitten päätin laihduttaa ja muutenkin hoitaa ulkonäköä. Lähivuosina olen lisäksi löytänyt oman itselleni sopivan tyylin. Mulla on silti vielä sen läskin ja ruman tytön mieli ja luonne jonka vuoksi en ole ylpistynyt. Saan lähes aina kommentteja miehiltä, naisiltakin, että luulin että oot ohan erilainen mutta ootkin ihan paras tyyppi. Ja muhun myös rakastutaan hyvin usein.. Kuulostaa oudolta mutta on totta.
Mun monet ystävät jotka nuorena oli niitä hoikkia ja kauniita, eivät ole pitäneet huolta itsestään samalla tavalla. Lisäksi ovat mielestäni monet nykyään aika epävarmoja ja katkeroituneita.
Vierailija kirjoitti:
Kaveri joka oli vuosia sitten tosi nätti ja vei kaikkien miesten huomion on nyt jotain ihan muuta ja olet "mennyt ohi" vuosien aikana. Saatko siitä salaista tyydytystä kun olette jossain ja näet miesten huomion kohdistuvan enemmän sinuun?
En ole koskaan miettinyt moista. Ei mulla ole syytä kadehtia ketään eikä hakea miesten huomiota.
Ilmeisesti sun itsetuntos on tuollaisesta kiinni?
Minäkin vastaan miehenä. En nyt tiedä muutuinko komeammaksi, mutta maskuliinisemman oloiseksi Minua pidettiin yläasteella aina vähän nössönä ja ehkä vähän läskinä ja jollakin tapaa naisellisena poikana.
Nyt olen 20 v ja minulla kasvaa paremmin parta kun kenelläkään muulla kaveripiiristä. Olen pisin ja raamikkain, kaljuuntuminen on jo alkanut ja leuka on helvetin jykevä ja olen itse varmaan tehnyt eniten aloituksia naisten pokaamiseen kun yksikäön kavereista.
Mitään salaista tyydytystä. Turha sitä on peitellä että on hyvännäköinen ja hyvältä tuntuu.
Miehenä vastaan: läheisessä kaveripiirissä 6 miestä olemme suunnilleen samanlaisia edelleen. Vain kaikki kymmeniä vuosia vanhempia.