Kuinka tärkeä äänenvaimennin on vaunuissa?
Hei,
olen hankkimassa esikoisellemme yhdistelmävaunuja. Monenlaisia kivoja vaunuja löytyy, mutta mietin miten tarpeellista äänenvaimennin on vaunuissa?
Haluaisin turbon kun asumme ihan Helsingin keskustassa. Onko äänenvaimennin pakollinen? Monet suositut vaunumallit, Bugaboot ym eivät näytä sitä sisältävän.
Kommentit (7)
Mä en nyt kyllä käsitä miksi toisen ketjun alottajan kysymys olisi jotenkin typerä? Jousitus on ihan perusominaisuuksia yhdistelmävaunuissa. Kuinka vitun typerää jengiä täällä taas on?
Äänenvaimennin oli turha, mutta automaattivaihteisiin kannattaa panostaa.
Noissa stealth-vaunuissa on äänenvaimennin vakiovarusteena. Rynnäkkövaunuihin täytyy hankkia lisävarusteena.
Tutti. Halpa ja hyvä.
Sen voi asentaa Bugaboihin samalla lailla kuin Emmaljungiin tai Brioihin. Siihen ei vaikuta kääntyvät pyörät eikä jousitus.
Voi hankkia vaikka kolme ja pitää niitä mukana.
Lisävaruste on ns. pullo siihen tutin jatkeeksi ja siihen laitetaan maitoa. Äänenvaimennus on lähes 100 % luokkaa.
Vierailija kirjoitti:
Mä en nyt kyllä käsitä miksi toisen ketjun alottajan kysymys olisi jotenkin typerä? Jousitus on ihan perusominaisuuksia yhdistelmävaunuissa. Kuinka vitun typerää jengiä täällä taas on?
Ei se ole ollenkaan typerä, se on vaan hauska!
Lattemamma miettii, miten selvitä mukulakiviviidakossa vauvan kanssa. "Liikumme paljon vaunujen kanssa, joten jousitus on tärkeä". Senaatintori on kuule paha, monta ikävää koroketta ja sitä mukulakiveä koko hemmetin tori. Muuten aikalailla hyvin ihan sileää baanaa valittavissa.
Jos vauvan matkustusmukavuus olisi se juttu, niin varmaan ottais 70-luvun retrovaunut, jotka heijaa (oli ennen tapa nukutata vauva). Mutta nyt on eri ajat ja vaunujen pitää sopia käsilaukkuun ja sisutukseen ja heijaus on maksullinen lisäominaisuus.
Meillä on liikuteltava äänenvaimennin. Vii siis käyttää eri vanuissa, autossa jne. Halpa ja hyvä. Ongelmaksi voi muodostua se, että lapsi kasvaessaan on vaikea vierottaa äänenvaimentimesta.