Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olenko ikäisiäni älykkäänpi? Olen esimerkiksi aina tajunnut, että lapsena tai nuoruudessa kiusaaja on se, joka itsensä noloo, muut eivät vain tunnu käsittävän missä se jutun juju on.

Vierailija
21.06.2016 |

Vaikka kiusattua saattaa hävettää olla kiusattu ja se syy miksi häntä kiusataan. Niin kuitenkin kiusaaja on se, joka itsensä pahiten nolaa, vaikka ei edes kykene tajuamaan sitä sillä hetkellä.
Pääjuttu onkin se, että se nuoruus on vain muutaman vuoden osa elämää jolloin haluaa olla niin kova sekä cool ja noin vahvistaa itseänsä.

He eivät vain tajua sitä, että se on pian ohi eivätkä he pian enää niin ajattele. Kyllä se on paljon häpeällisempää, kun pian et haluaisi olla enää sellainen ja sinua alkaa kaduttamaan se teko jota ei saa enää tekemättömäksi.
Tuotahan iso-osa ei edes kykene ajattelemaan nuorena vaan ajatukset ovat "ihan sama ei kiinosta" tai tuo tuntuu niin kaukaiselta ajatukselta, ettei edes kykynee ajattelemaan sitä vaan luule olevansa jo nyt niin paljon, ettei siitä enää muutu.

Kuitenkaan asiat eivät pysy samoina.

Myöhemmin on sitten ikävää sen kiusaajaan mennä, vaikka sen kiusatun lääkärin vastaan otolle. Tossa kohtaa se kiusaaja on se jota hävettää sillä kumpakin tajuavat tossa kohtaa, ettei se kiusaamisen aihe ollut sellainen mistä tarvisi edes kiusata. Aikuisiässä ei enää sellaisia asioita pidetä minään. Tässä kohtaa jos kiusaaja on täysijärkinen niin hän tuntee häpeää, kun tajuaa oikeasti aiheuttaneensa turhaa tuskaa toiselle.
Aivan turha miettiä, ettei kiusattu enää muista. Hän muistaa kiusaajaan varmasti yli muiden.

Eli todellisuudessa kiusaaja siis nolaa itsensä ja näyttää oikeasti, kuinka epäkypsä hän on.

Mutta eihän sitä ymmärrä tässä iässä vaan iso-osa luulee tehneensä hirveän saavutuksen ja olevansa niin iso, että tälläinen minä olen aina.
Todellisuudessa ei ole saavuttanut paljoa mitään ja on ajatusmaailmatakin niin lapsellinen, että yrittää vahvistaa itseään kiusaamalla.

Myöskin ihminen, joka nauttii viattoman toisen nöyryytyksestä on häiriintynyt eikä hänellä ole kaikki päänsisällä kunnossa. Todennäköisesti hän itse kokenut myös jotain vakavamapaa...

Olen itsekkin tänä vuonna 16 täyttänyt poika ja olen miettinyt olenko ikäistäni viisaampi?
Kun minusta tuntuu, että muut eivät tajua tällaisia asioita.

Lisäksi minulle vielä vanhempani ovat sanoneet, että olen selkeästi ikäistäni nuoremman tasolla.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täh?

Vierailija
2/12 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et ole ikäistäsi älykkäämpi. Iässäsi on ihan normaalia luulla niin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö tuo opeteta jo päiväkodissa?

Vierailija
4/12 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ollut itse kiusattu peruskoulun ajan, mutta silti vähän täytyy puolustaa kiusaajiakin. Hekin kuitenkin ovat tosiaan lapsia ja nuoria, keskenkasvuisia. Toki, he ovat lapsellisia, kuten sanot, mutta eipä se niin kauhea synti alaikäiseltä ihmisenalulta ole. Useimmista onneksi kasvaa ihan kunnollisia, kiusaamattomia ihmisiä ja minä en ainakaan toivo, että sellaiset muistelevat nuoruuden typeryyksiään ja häpeävät niitä loputtomiin. En minäkään, kiusattu, niitä muistele, vaan olen laittanut sen onnettoman elämänvaiheen ajat sitten taakseni.

Vierailija
5/12 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nice provo, bro.

Vierailija
6/12 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei todellakaan ole provo! Olen oikeasti tota mieltä tai pidän sitä totuutena.

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhempasi ovat sanoneet että olet selkeästi ikäistäsi nuoremman tasolla? Anteeksi mutta silloin he tarkoittavat juuri päinvastaista kuin otsikossa.

Kyllä minä tajusin jo ala-asteella että muita kiusaavat tulevat huonoista perheistä. Muiden kiusaaminen on vain oire. Säälin heitä kun kuulin kautta rantain vanhempiensa juopottelusta tms. Yhdestä tuli sittemmin lähiöön jämähtänyt teiniäiti ja toisen lapsi otettiin huostaan. Annoin joka kerta anteeksi ja olin ystävällinen mutten minä voinut heitä pelastaa.

Vierailija
8/12 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viisaus ja älykkyys eivät ole sama asia.

Olet ap symppis.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan hienosti tajuttu, mutta aika mahdotonta ruveta arvioimaan tuollaisen yksittäisen oivalluksen takia oletko viisaampi kuin muut. Tottahan tuo aloitus oli, sillä erotuksella että oikeasti jotkut ihmiset jatkavat viellä aikuisina työpaikoilla yms. tuota kiusaamista ja kovisroolia, ja keräävät ympärilleen samanlaisen myötäilijäporukan kuin lapsina. Tietenkin osa aikuistuu kasvaessaan, mutta osa jää ikävä kyllä tuollaisiksi.

Hienoa ap kuitenkin että pystyt ajattelemaan asioita eri kantilta, jatka ihmeessä pohdiskelua ja kirjoittamista. Kehitä itseäsi.

Vierailija
10/12 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päätellen avauksestasi olet vähän keskimääräistä pöljempi :D Nauroin ääneen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet varmasti monia ihmisiä fiksumpi.

Sinun on myös syytä tietää että aikuisetkin kiusaavat ja käyttäytyvät kuin pahaiset kakarat.

Kaikki eivät kehity yhtään teiniajoistaan. Ei kunnon kusipäätä hävetä se että on kiusannut lääkäriään.

Kusipää on vaan ylpeä ja tyytyväinen kun on kurmuuttanut mokomaa rikasta menestyjää, itse on juoppo luuseri joka opettaa lapsensakin samanlaiseksi.

Siinä olet oikeassa että kiusattuna olossa ei ole hävettävää.

Palstamammat ovat erittäin hyvin kunnostautuneita itsensä nolaamisessa ja ala-arvoisessa käytöksessään.

Vierailija
12/12 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinä olet oivaltanut yhden asian niin olet muita älykkäämpi?

Älä nyt tähän tyydy vaan uteliain mielin oppimaan uutta. Sinulla on vielä paljon oivallettavaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä kaksi