Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten olet päässyt kelan tukemaan psykoterapiaan? Helsinki

Vierailija
31.05.2016 |

Haluaisin päästä terapiaan ahdistuksen, masennuksen ym. takia. Mutta onko tosiaan niin, että on pakko ensin syödä lääkkeitä, että sinne pääsee? Kelan ohjeissa sanotaan, että pitää olla vähintään 3kk hoitokontakti psykiatrille. Jos menen ensin terveyskeskukseen niin saako sieltä miten helposti lähetettä psykiatrille / voiko yleislääkäri kirjoittaa sen B-lausunnon terapiaa varten? Suostuuko ne tekemään sen vai joutuuko siitä tappelemaan? En koe, että jostain sairaanhoitajan tapaamisesta 1x / kk olisi minulle hirveästi hyötyä. Pohdin tässä, säästäisinkö itseäni menemällä suoraan yksityiselle, vai kannattaisiko säästää rahaa menemällä ensin terveyskeskukseen… Helsinki kyseessä. Onko kokemuksia?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
31.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mene terveyskeskukseen. Ohjaavat psykiatrian polille, jossa saat psykologin arvioinnin, yleensä 3krt, ja sen jälkeen psykiatrikontaktin. Tuossa caiheessa on jo 3kk hoitovaade miltei takana, joten parin psykiatrikerran jälkeen voi tehdä aulle b-lausunnon. Tueksi saat sh-keskusteluajat joilla sun tilannetta selvitetään enemmän b-lausuntoa varten. Sh-käynnit voit lopettaa kun löydät terapeutin.

Psykoterapia ei ole enää harkinnanvaraista, joten tulet kyllä saamaan kelalta päätöksen mikäli täytät ehdot b-lausuntoon. Tilanteesi pitää kuitenkin selvittää sitä lausuntoa varten, ei niitä pysty yksityinenkään kylmiltään kertanäkemällä kirjoittamaan. Sama aika prosessiin kuluu yksityiselläkin, joten kannattaa säästää tuossa vaiheessa ja mennä terveyskeskukseen. Psykoterapiasta pääset kuitenkin jatkossa maksamaan itsesi kipeäksi seuraavat kolme vuotta vaikka kelan tuki onkin. Psykoterapeuttitaksat pk-seudulla n. 70-100e/käynti. Kokeilukäynnit maksat kaikki itse ja siihen kokeiluun kannattaa satsata jotta löydät sinulle sopivan terapeutin. Sh-käynneillä voitte miettiä sulle sopivaa suuntausta jne, joten ovat ihan hyödyllisiä.

Vierailija
2/3 |
31.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksesta :) ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
31.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisään vielä, että lääkehoito ei ole edellytys terapiaan pääsylle, mutta kovin akuutissa kriisitilanteessa et ole terapiakuntoinen kun terapiassa vointi voi mennä ajoittain jopa huonommaksi kun on henkisesti tosi raskas prosessi. Siksi moni syö lääkkeitä tilanteen tueksi niin saadaan katkaistua ne pahimmat masiskierteet ja stabilisoitua tilannetta enne terapian aloitusta, niin sitten terapiastakin hyötyy enemmän kun kykenee käsuttelemään kunnolla siellä niitä asioita eikä ajaudu ihan itsarin partaalle.

Tsemppiä terapiaan hakeutumiseen! Kunnollinen psykoterapia on aivan loistava keino saada elämä takaisin raiteilleen.

Psyk.shlta saat myös apua terapeutin etsimisessä ja osaa kertoa minkätyyppistä terapeuttia sun kannattaa etsiä. Ylemmän tason psykoterapiakoulutuksen käyneelle terapeutille saa esim. suuremman kelakorvauksen. Näitä on aika raskasta selvittää kaikkia itse, joten siksi psykiatrian poli on hyvä väylä.

2

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi yhdeksän