Ärsyttää miehen jatkuva odottelu riippuvuuksien takia!
Palasin eilen ulkomaanmatkalta Lontoosta, jossa olin poikaystäväni kanssa ja meillä oli ihan äärettömän upea reissu. Minua kuitenkin koko reissun ajan sieppasi aivan älyttömästi, kun häntä sai aina odottaa näiden riippuvuuksien takia. Joka kerta ennen metroa poltetaan tupakka, metron jälkeen, museoon mentäessä, sieltä pois tultaessa, ennen kauppaa, kaupan jälkeen jne. Polttaa siis ihan ketjussa melkein. Ja minun pitää siinä vieressä olla haistelemassa sitä kuvottavaa hajua. Sitten toinen asia on myös tämä kahvi, mitä pitää myöskin vähän väliä saada jostakin, että ''pysyy hereillä'', hohhoijaa. Tiedän, että tämä ei ole mikään kauhean suuri asia, mutta mielestäni älyttömän ärsyttävää reissussa jäädä aina häntä odottamaan tupakan/kahvin takia, kun itse voisi vain suoraan mennä sisään. Joskus meninkin aina johonkin museon aulaan odottamaan häntä tms. ettei tarvitse siellä tupakanhajussa seistä, mutta joudun siinä aulassa kuitenkin odottelemaan, että voimme mennä yhdessä. Tästä asiasta hänelle sitten mainitsin ja tästä myös sitten suuttuikin. Ymmärrän, että meillä molemmilla oli loma ja molempien kuuluu saada olla rauhassa ja rentoutua, mutta hän ei vain millään tajua sitä miten paljon se voi toista ärsyttää, kun itse ei tupakkaa/kahvia tarvitse. Ja tämä asiahan tietenkin toistuu koko ajan myös arjessa, asumme siis yhdessä. En tiedä, mitä mieltä olette, olenko täysin lapsellinen jos ilmaisin mielipiteeni tästä asiasta?
Kommentit (17)
Miksi ihmeessä olet tupakoitsijan kanssa yhdessä, jos haju on sinusta kuvottava? Kysyn ihan tosissani, sillä minulle tuo ainakin on täysi deal breaker, enkä voisi harkitakaan mitään tupakoitsijan kanssa.
Hmm. Kuulostaa mun korvaan enemmän siltä, että kun on tarpeeksi kauan yhdessä ja on vähän tyytymätön, niin kaikki mahdollinen ärsyttää. Tai ainakin jotkut tietyt asiat suhteettoman paljon.
Et ole lapsellinen ilmaistessasi asiasta, mutta riippuu toki paljon siitäkin miten ilmaisit.
Uskon että ärsyttää, mutta et voi tehdä muuta kuin kannustaa tupakan lopetuksessa ja opetella kestämään. Jos et halua miestä vaihtaa.
Ymmärrän kyllä yskän kummankin kannalta. Tuo kahvijuttu on ihan arkipäivää itsellenikin - tuntuu että väsyttää 24 tuntia vuorokaudessa. Syön terveellisesti, mutta minulla on joitain aika huonoja elämäntapoja, kuten erittäin epäsäännölliset ruokailuajat ja unirytmi. Ei se kahvi nyt oikeasti mitään tee, mutta joku kiva pieni placebo-efekti siinä on ja jaksaa toimia päivän mittaa.
Minä vaihdoin tupakat nuuskaan juurikin tuon savun, ja sen takia, ettei minua tarvitse odotella. Pussi vain huleen ja menoksi - ei tarvitse tupakkapaikkaa ja saa ne nikotiinit sisätiloissakin helposti. Ainoa ongelma on vähän tuo nuuskan ostaminen, mutta facebookista löytyy miljoona ryhmää, joista voi etsiä jonkun joka myy lähialueellaan.
Vierailija kirjoitti:
Miksi ihmeessä olet tupakoitsijan kanssa yhdessä, jos haju on sinusta kuvottava? Kysyn ihan tosissani, sillä minulle tuo ainakin on täysi deal breaker, enkä voisi harkitakaan mitään tupakoitsijan kanssa.
Itse asiassa poltin itse vielä kolme vuotta sitten, sitten lopetin. Siksi myöskin itselleni sellainen tärkeä asia tämä, koska itse päässyt siitä paskasta eroon ja poikaystävä jatkaa tätä. Ja siis varmasti ärsytys johtuu myös siitäkin, kun joutuu katsomaan kun itselle rakas ihminen vetää sitä röökiä syyttä surutta koko ajan eikä loppua näy, vaikka yritän kannustaa lopettamisessa. Mutta itse tupakoinnin lopettaneena tiedän, että se halu lopettaa pitää tulla sinusta itsestään, silloin siinä voi onnistua. -Ap
Mä niiiiiiin ymmärrän sua. Olen vetänyt samasta asiasta hernern nenään tupakasta, ei minua haittaa odotella, jos on kaunis ilma, mutta olen sanonut, ettei minua kyykytetä enää. Mies vaihtoi nuuskaan tämän takia, ainakin minun seurassani.
Hienoa, että lopetit tupakoinnin. Itselleni on tosiaan myös kynnyskysymys, jos mies polttaa. Ei tule kauppoja.
Tuossa röökinpoltossa melkein sitä hajua (ja terveyshaittoja tietysti) ärsyttävämpää on se toisen odottelu, kun sinne röökille pitää päästä ihan joka välissä. Ihan sama mikä tilanne, vaikka juhlat, niin vähän väliä ollaan jossain nurkan takana tupakalla. Lähdetään autolla johonkin, ensin rööki. Saavutaan perille, vaikka olisi lyhyt matkakin, heti rööki tulille. "Mä poltan tän vaan äkkiä". Exä poltti, siedin samasta syystä kuin ap, poltin ennen itsekin. Nyt en voisi kuvitella olevani tupakoitsijan kanssa.
Mieti omalla kohdallasi, onko sinullakin kenties ärsyttäviä tapoja? Meikkaatko, käytkö pitkissä suihkuissa, laitatko hiuksia..? Itselläni ei ole lomallakaan kiire, eli ehtii odotella, mutta voihan kaikenlainen odottaminen ärsyttää toisia. Silloin pitää kommunikoida.
Ymmärrän ap niin sinua myöskin, sama tilanne oli exän kanssa. Nykyään en itsekään siedä yhtään mieheltä tupakointia.
Röökaaminen ei ole enää mitenkään coolia. Jos ihminen vielä polttaa, yhdistän sen suoraan typeryyteen.
Tyypillistä ex-tupakoitsijan pätemistä ja narinaa. Tekisikö kenties itse mieli heittää rööki huuleen ja lopettaa tuo takakireys. Aloita uudestaan polttamaan, tai ainakin lopeta valittaminen. Sinua ei varmasti koskaan kukaan odottanut vielä tupakoidessasi?
Ymmärrän hyvin! Minun mies polttaa myös, enkä voi tajuta sitä tavan vuoksi polttamista mitä se on koko ajan. Ennen mihinkään lähtöä poltetaan, sitten 5 minuuttia autossa, perillä poltetaan, 10 minuuttia kohteessa (esim. kaupassa) ja taas poltetaan, 5 minuuttia autolla kotiin ja poltetaan... Huoh. Miksi?!
Ja jos autolla mennään johonkin reissuun, se on jatkuvaa tupakan takia pysähtelyä jossain bussipysäkeillä. Lapset istuu takapenkillä tuijottamassa kun isä vetää norttia otsasuoni kireällä vesisateessa. Ja sitten tuo sen hajun autoon. Vituttaa.
Vierailija kirjoitti:
Ymmärrän hyvin! Minun mies polttaa myös, enkä voi tajuta sitä tavan vuoksi polttamista mitä se on koko ajan. Ennen mihinkään lähtöä poltetaan, sitten 5 minuuttia autossa, perillä poltetaan, 10 minuuttia kohteessa (esim. kaupassa) ja taas poltetaan, 5 minuuttia autolla kotiin ja poltetaan... Huoh. Miksi?!
Ja jos autolla mennään johonkin reissuun, se on jatkuvaa tupakan takia pysähtelyä jossain bussipysäkeillä. Lapset istuu takapenkillä tuijottamassa kun isä vetää norttia otsasuoni kireällä vesisateessa. Ja sitten tuo sen hajun autoon. Vituttaa.
Oma isäni aikanaan poltti autossakin, kun lapset takapenkillä. Ja poltti myös kotona sisällä. Ihan älyttömän itsekästä.
Ja joku niitä ikiä kysyy kumminkin niin itse olen 25 ja poikaystäväni 28, olemme olleet yhdessä viisi vuotta. -Ap