Suomalaisten rakkaus luontoon ei ole kadonnut mihinkään, jo 750 000 linnunpönttöä ennätysajassa
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/05/20/suomalaiset-ovat-ponttokansaa
Kyllä me rakastamme luontoa ja se on meillä suomalaisilla verissä. Norppalivestä tuli nettisensaatio ja miljoona linnunpönttöä kampanja sai suomalaiset liikkeelle, hyvä me ! Mökillä tykkäämme rentoutua ja luonto on lähellä sydäntä.
Pidetään tulevaisuudessakin hyvää huolta luonnosta ja tehdään yhdessä hyviä asioita sen eteen. Kaikki lahjoituksetkin on arvokkaita jokainen lahjoittaja pitää huolen että myös se tekijäpuoli ja ammattimainen tekeminen erilaisissa järjestöissä on kunnossa.
Olen ylpeä meistä suomalaisista, aurinkoista kesää kaikille :)
Kommentit (13)
Sit on varmaan paljon meitä, jotka tekevät pönttöjä, mutta eivät vaan viitsi ilmoittaa asiasta eteenpäin.
15 uutta pönttöä tänä keväänä tehnyt.
Vierailija kirjoitti:
Sit on varmaan paljon meitä, jotka tekevät pönttöjä, mutta eivät vaan viitsi ilmoittaa asiasta eteenpäin.
15 uutta pönttöä tänä keväänä tehnyt.
Totta tämäkin ja ei tuota miljoona linnunpönttöä kampanjaa pidä kuolemanvakavasti ottaa, tarkoitus nyt on vain auttaa lintukavereitamme. Tälläisillä räväköillä kampanjoilla saadaan monesti ihmiset liikenteeseen, miljoonakin oli suurinpiirtein hatusta heitetty luku, mutta suomalaiset on vastanneet huutoon.
Ap
Tää on hieno kampanja, mutta vähän naurattaa se älyllinen epärehellisyys mikä tän takana on.
Jos joku asiantuntija uskaltautuu sanomaan, että köh niin, ne kolopesijät on pulassa koska meillä ei enää ole niitä puita, joissa on koloja. Tehometsätalous on siivonnut lahot metsistä niin heti tulee joka tuutista että KYLLÄ SUOMALAINEN METSÄ HYVIN VOI
Miten voi samaan hoitaa seurauksia, mutta olla ymmärtämättä syitä?
Kannattaa miettiä, että se lintu on näkyvin ongelmankärsijä, ja niitä voidaan ehkä jotenkin tekohengittää pöntöillä. Mutta ne sadat muut lajit, jotka tarvitsevat lahopuuta, ovat yhtä henkitoreissaan edelleen.
Milloin yle puuttuu syihin?
Ois tuhannen taalan tilaisuus opettaa metsänomistajille esim. pystypökkelöistä. Jos jättää hakattuun metsään täyskasvuisia lehtipuita, niin ne kaatuu ennen pitkään. Mutta kun jättää sellasia 3-4 metrin korkeudelta pätkästyjä myös, niin saa puuta itelleen ja metsään jää vakaata puuta, joka alkaa lahota nopeesti.
Jos ette halua "syyttelyn" vuoksi tuoda näitä asioita esiin, niin mites jos kuitenkin keräisitte nää hyvät vinkit? EI kaikki enää ole menneen polven metsänomistajia, jotka luulee että metsä kuolee jos sitä ei hoida tai muita lentäviä lauseita vaareilta...
Keväällä oli kiva eräänä sunnuntaina seurata, kun talitintti kävi kurkistelemassa pihakuusessamme olevaan linnunpönttöön. Se oli tietysti asuntonäytöllä ;) Kyseiseen pönttöön on joka kesäksi löytynyt asukkaat ja kova sirpitys kuuluu heinäkuussa, kun nälkäiset linnunpojat odottaa ruokaa.
Rannassa taas silkkiuikku rakentaa itse kaislalauttansa kodikseen. Kyllä luonnon seuraaminen on mukavaa!
Kiitos vuoden positiivisimmasta ja ihanimmasta viestistä ap! Hauskaa kesää myös sinulle
Minunkin on tehnyt monta kertaa mieli kysyä facebookissa, että milloin puututaan syihin, mutta kun suvussa on näitä vanhoja änkyröitä joiden mielestä metsissä ei ole mitään vikaa vaikka eläinten ja lintujen määrä on tippunut puoleen omasta lapsuudesta... Ei vaan voi ettei saa vihoja niskoilleen.
Kun ap on selkeästi kampanjasta niin voiko vastata?
En ole kampanjasta, olen ihan tavallinen pulliainen enkä mikään metsien asiantuntija. Minusta nyt vain oli mukava uutinen, että ihmiset ihan vilpittömästi on haluneet auttaa lintuja. Suosittelen, että kohdistatte kysymyksenne jollekin oikeille asiantuntijoille, minä en sellainen ole.
Ap
Suomessa on metsäteollisuuden lobbaus todella voimakasta ollut vuosikymmeniä. Ja juurihan tuli EU:sta tieto, että voimmakkain lobbaaja eu-tasollakin on metsäteollisuus. Joten YLE ei varmaan uskalla purra ruokkivaa kättä, ja puolet suomalaisista aivopesty uskomaan että kestävä metsätalous tarkoittaa ekologisesti kestävää, kun se tarkoittaa sitä, että puuta saadaan riittävästi.
Vierailija kirjoitti:
En ole kampanjasta, olen ihan tavallinen pulliainen enkä mikään metsien asiantuntija. Minusta nyt vain oli mukava uutinen, että ihmiset ihan vilpittömästi on haluneet auttaa lintuja. Suosittelen, että kohdistatte kysymyksenne jollekin oikeille asiantuntijoille, minä en sellainen ole.
Ap
Totta tämäkin ja ei tuota miljoona linnunpönttöä kampanjaa pidä kuolemanvakavasti ottaa, tarkoitus nyt on vain auttaa lintukavereitamme. Tälläisillä räväköillä kampanjoilla saadaan monesti ihmiset liikenteeseen, miljoonakin oli suurinpiirtein hatusta heitetty luku, mutta suomalaiset on vastanneet huutoon.
Olet sinä tämän perusteella, ja sitä paitsi facebookissa eräs Salla Hoo julkaisi samansisältöisen viestin samaan aikaan, kuin sinä. Eli uskoisin, että olet Salla Hoo. Eikä siinä ole mitään vikaa, täällähän käy vaikka minkä lafkan edustajat kirjoittelemassa, aamulla viimeksi postin, omilla tiedoillaan. Vaikuttamiskanavahan tämäkin on.
Voidaan ehkä esittää, että et ole kampanjasta, mutta voisitko silti miettiä, mitä täällä sanotaan?
Voi luoja, en todellakaan ole kampanjasta. Nyt valot päälle ! Olen minä tästä kampanjasta kuullut ja lukenut, radio löytyy ja seuraan luontojuttuja toisinaan. Olen norppaliven suuri fani, ihan perus luonnon ja eläinten ystävä niinkuin aika moni muukin suomalainen. Ymmärrätkö miten absurdeilta väitteesi tuntuu, nauran täällä kotona :D
Ap
Lisää pönttöjä. Kreikkalaisilla ja ranskalaisilla ystävillämme jo nälkä kurnii mahassa ja pataan tarvitaan jo täytettä.
Luulen, että kun mökkikausi pääsee kunnolla vauhtiin miljoonan raja saavutetaan helposti ja tavoite täytyy.