Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Siis voiko ihan OIKEASTI tulla menkat ja olla raskaana?

Vierailija
30.05.2007 |

Onko kyseessä av-legenda, koska itse en kuitenkaan tunne ketään ja ainahan esim. lääkärit sanovat, että on todella, todella harvinaista.



Syy miksi tätä mietin, että nyt mietityttää tosi vakavasti että voisinko olla raskaana.



Viime kierrossa sekstailtiin n. kp 19 kieppeillä ja kondomi hajosi. No, tunnen yleensä oviksen todella tarkasti ja olin aivan varma, että ovis oli ollut jo 3-4 päivää sitten. Olemme perheenlisäyksen suhteen siinä tilanteessa, että vaikka raskaus ei todellakaan olisi suunniteltu, niin ei kyllä mikään katastrofikaan, sen takia en edes viitsinyt mitään jälkiehkäisyä hakea etenkin kun olin varma että siihen ajankohtaan ei edes mahdollisuutta raskautua. Menkat tulivatkin sitten ihan oikealla ajallaan ja aivan normaaleina pituudeltaan ja määrältään.



Tällä hetkellä meneillään siis seuraavan kierron joku ehkä kp 18-19, ja viimeisen viikon ajan rinnat ovat olleet kummallisen kipeät, mitä ne eivät KOSKAAN muuten ole. Samaten pieni, kevyt kuume päällä, ja alapää aivan märkä koko ajan. Toisinsanoen aivan samat oireet kuin kahdessa aikaisemmassa raskaudessani.



Siis voisinko OIKEASTI olla muka raskaana? En voi uskoa, mutta oireet kyllä ihmetyttävät. Vai joku hormonihäiriö, mikä voi aiheuttaa tällaista? Tai voiko ovisoireet olla jotenkin vain niin voimakkaat tms.?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
30.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla eka raskaudessa tuhrua ja toisessa ihan kunnon menkat

Vierailija
2/8 |
30.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Been there, done that. Menkat oli tosi lyhyet ja vähävuotoiset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
30.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kysymykseesi, kyllä voi.

Vierailija
4/8 |
30.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

nehän on se kun hedelmöitymätön munasolu ja kohdun limakalvo vuotaa ulos. Sen sijaan alkuraskaudessa voi esiintyä melko runsastakin verenvuotoa, joka muistuttaa kuukautisia. Joskus kuulee väitettävän että tämä vuoto ajoittuisi niihin aikoihin kun kuukautisten pitäisi tulla, mutta se lienee sattumaa; alkion ja istukan kehityskin etenee niin, että 4., 8. ja 12. raskausviikon kohdalla tapahtuu aina jotain, mikä altistaa verenvuodolle (ensin kiinnittyminen, sitten enä enää muistakaan mitä noi muut on...).



En sitten tiedä onko olemassa jokin minimaalinen mahdollisuus, että vaikka jakaantuneen kohdun toinen puolisko vuotaa ihan normaalisti raskauden alussa mutta silloin täytyy kyllä hormonienkin olla aika sekaisin.

Vierailija
5/8 |
31.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis rinnat edelleen arat ja turvonneen tuntuiset ja se pieni kuume päällä. En usko, että tästä kierrosta olisin voinut tulla raskaaksi, sillä vaikka just oviksen kieppeillä sekstailtiinkin, niin kondomi toimi aivan normaalisti (ja ok ok, kun nyt kerran av:lla, likaisten yksityiskohtien kotimaalla ollaan, niin tunnustetaan että miehen siemensyöksy ei tullut edes kondomiin eikä siis sisälle vaan hmmm...no muualle. Sori likaiset yksityiskohdat :-)) ap

Vierailija
6/8 |
31.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joka ilmeisesti voi aiheuttaa noita vuotoja.

Ja toisella ystävälläni tuli yhdet menkat aivan normaalisti vaikka oli raskaana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
31.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolmet niukahkot mutta normaalipituiset menkat olleet raskausaikana. Täysin säännölliset.

Vierailija
8/8 |
31.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla oli 2 pv pientä vuotoa raskauden alussa, mutta kyllä joillakin tulee ihan " normaalisti" vuoto, vaikka on raskaana.