Kävin Norjassa ja Ruotsissa, pärjäsin suomella ja englanilla, ruotsia en tarvinnut!
Tulipa tehtyä pitkä lomareissu Pohjois-Norjassa ja Ruotsissa, englannilla mentiin jos suomea ei osattu jossain paikoin. Eli pakkosuomenruotsi minun kohdalla oli aivan turhaa.
Kommentit (7)
Minä olen käynyt 35 vuotta Ruotsissa ja Norjassa. Pärjäsin ruotsilla ja norjalla, suomea enkä englantia en juurikaan ole tarvinnut.
Mutta jos hakisit suomenruotsalaisen perheen kotiapulaiseksi Espoon Westendiin tms. niin sinulla pitäisi olla pakkoruotsi suoritettuna hyvin arvosanoin. Ilman pakkoruotsia ei töitä heru.
Vierailija kirjoitti:
Mutta jos hakisit suomenruotsalaisen perheen kotiapulaiseksi Espoon Westendiin tms. niin sinulla pitäisi olla pakkoruotsi suoritettuna hyvin arvosanoin. Ilman pakkoruotsia ei töitä heru.
Mitense Stubb oikein totesi: Minä puhun lapsillemme ruotsia, äiti englantia ja lapsenlikka suomea!
Saamella pärjää Suomessa, Ruotsissa, Norjassa ja Venäjällä. Pakkosaame olisi siis hyödyllisempi kuin pakkoruotsi.
Mutta jos ihan koitettais järkeistää tuo kouluopetus, niin pakkoruotsi ja turha matikka nyt ainakin pois ja muuta tilalle. Taideaineet tekevät hyvää mielenterveydelle, nuo ei! :D T:keskitason oppilas eli keskivertokansalainen kai siten?
Eikös se oo itestään selvää, ettei sitä tarvii? Sivistyneissä maissa kun ei tarvitse osata ulkomaalaisten kuin englantia.