Kun hakee töitä kaikki työnantajat kommentoi kurjasti.
Kun siis haen töitä, ihan kysymässä töitä paikan päällä niin työnantajat poikkeuksetta sanovat että näkee ettet ole nuori tyttö enää. Eivät sitten ota kun pitävät liian vanhana.
Kommentit (2)
Millaisia töitä sinä oikein haet, jos poikkeuksetta sanotaan, että et ole enää nuori tyttö? Strippibaariin, nuorisomuotiliikkeeseen, discoon ...?
Ei tavallisissa työpaikoissa oteta mielellään lisääntymisikäisiä nuori naisia, vaan mieluummin nuoria miehiä tai varttuneempia naisia, ei kuitenkaan yli nelikymppisiä . Tai jos ihan rehellisiä ollaan, ei nykyään oteta töihin kuin omia lapsia tai hyvä kavereita.
Työnhaussa masentaa se, että ei saa edes vastausta. Ihan tämä on jo noloa, kun on laittanut johonkin avoimen hakemuksen ja ainoa vastaus on automaattinen " kiitos viestistä , otamme yhteyttä ..." mutta sitä yhteydenottoa ei vaan koskaan tule.
Ei tule vastausta edes silloin, kun työnantaja itse ottaa yhteyttä ja pyytää cv:n.
Ehkä haet vääriä töitä jos hakevat nuoria tyttöjä.
En ole minäkään mikään tyttö enää, mutta ikää on sen verran etten viitsi välittää enää kaikkien länkytyksestä.