Väsyttää, v*tuttaa - mitä tehdä?
Tulin työmatkalta. Olen nukkunut huonosti,lentänyt 9 tuntia, syönyt huonosti viikon ja ollut niin julmetun yhteistyökykyinen kaikkien kanssa kaiken aikaa, että en halua ikinä enää edes nähdä ihmisiä. Palatessa aamulla kävin vielä työpaikalla julmetun tärkeässä kokouksessa, jossa vielä jotnkin jaksoin. Nyt väsyttää niin, että huimaa, vaikka olin juuri tunnin torkuilla. Sähköpostiin napsahtelee koko ajan lisää töitä, tänään tuli kolme isoa juttua, joita en jaksaisi edes ajatella. Ensimmäinen reaktio kaikkeen on "eieieieieieiei" - hyviinkin ideoihin.
Siivota pitäisi, ruokaa laittaa ja alkaa tehdä töitä noiden uusien ja edellisten työjuttujen kanssa, koska edessä näyttää olevan 16-tuntisia työpäiviä ainakin juhannukseen asti.
Saanko mennä takaisin nukkumaan?
Kommentit (2)
Joo, ap on siis yrittäjä, joten työpanos ei ole tärkeä millekään kasvottomalle työnantajalle, vaan itselle. Ja samalla lailla ne kuolee, jotka ei käy töissä. Jolleivät nopeammin.
Kannattaa käydä hautausmaalla katsomassa muitakin korvaamattomia ja kovia tekijöitä. Oppii ehkä ajattelemaan kuin tärkeä ihminen on työnantajalle. Uutta putkeen kun vanha kuolee.