Kun keskimääräinen asuntovelka on 80 000 euroa suomalaisella, niin tarkoittaako
Kommentit (12)
Vierailija:
kun puolessa Suomen talouksista ei ole lainaa ollenkaan. Se tarkoittaisi, että lopuissa olisi 160 000 per nuppi, mikä johtaisi ihan hulluihin summiin.
nekin joilla laina on nolla, eihän se muuten mikään keskiarvo ole.
Olen edelleen sitä mieltä, että kyse on talouksista, yleensäkin veloista puhuttaessa puhutaan talouksien velkaantumisista ja velkaantumisasteista.
laskelmista pois? Eli ts. eivät " laske" tuota keskimääräistä lainaa..?
Kaikki ihmiset jotka tunnen (ja joilla on lainaa), niin kyllä se yli 80 000 euroa per pää on..
ap
Jos ilmoitetaan keskiarvo jostakin (kuten nyt lainojen keskimääräinen suuruus), niin koko summaa verrataan perusjokkoon.
Esim. Päiväkotilasten keski-ikään ei lasketa mukaan eläkeläisiä kun niillä ei ole mitään tekemistä päiväkodissa asioivien kanssa. OK?
Esim. Jos Jorella ja Ritulla on 100.000 velkaa ja Jessikalla ja Pauliinalla on 50.000, niin silloin joukon keskimääräinen velka on
(100.000 + 50.000) / 2 = 75.000
keskimääräinen asuntolaina on 80 000 euroa, niin toki se koskee vain niitä joilla lainaa on.
Jos sanotaan että suomalaisilla on lainaa keskimäärin 80 000 euroa, niin se tarkoittaa myös niitä joilla ei ole yhtään, jolloin henkeä kohden tuosta summasta tulisi järjettömän suuri.
Oikeasti vaikka jotkut ottavat nykyään suurempia lainoja, ei tuo mikään pieni summa ole, iso osa ihmisistä maksaa nimittäin pois vanhoja asuntolainoja, joista iso osa on jo maksettu, ja lainat olivat vielä kymmenen vuotta sitten todella paljon pienempiä kuin nykyään.
jos puhutaan " keskimääräisestä asuntovelasta/lainasta" , se ei ota kantaa siihen, montako ihmistä sitä velkaa on hoitamassa. Osalla pariskunnista on kaksikin lainaa samaan taloon (kuten meillä oli edelliseen asuntoon, molemmilla omansa), mutta yleensä kai otetaan yksi laina.
Voihan se olla per/nuppi koko väestöstä, koska joillakin on varmasti miljoonienkin eurojen asuntolainoja. Helsingissäkin asuntojen keskihinnat alkavat varmaan kolmosella.
Vaikka keskihinta alkaisikin kolmosella se on kuitenkin vain satoja tuhansia, ei miljoonia. Näin nelikymppisenä syntyperäisenä helsinkiläisenä väittäisin, ettei edes helsingissä tehtävien asuntokauppojen keskihinta ole tuota kolmeasataa tuhatta -- täällä ostetaan myös tosi paljon pieniä yksiöitä ja kaksioita (paljon nuoria sinkkuja ja vanhuksia). Perheasuntojen keskihinta on varmaan sen 300 000 mutta se ei tosiaan koske koko markkinoita.
Miljoonien asuntolainoja en usko suomessa kovin monella olevan -- kuka ne myöntäisi? Millä vakuuksilla? MIksi moisen asunnon haluavat eivät maksa asuntoa rahalla -- ilman melkoista omaisuutta ei miljoonien asuntoja saada eikä niitä ole kaupankaan kovin montaa yhtä aikaa. Usein niihin mennään edellisten asuntojen myyntivoitoilla yhdistettynä huipputuloihin ja/tai perittyyn omaisuuteen, ei pelkällä lainalla...
T: Realisti noin 400 000 asunnossa, lainaa se keskimääräinen 80 000 /nuppi!
kummasta on julkisuudessa puhuttu: suomalaisista vai velkaantuneista keskimäärin. Mutta tuo summa 80 000 eur on varma =)
Onko ketään pankkialan ihmistä linjoilla, jolla olisi faktaa tästä?
ap
niin ainakin verotuksessa lasketaan.
kun puolessa Suomen talouksista ei ole lainaa ollenkaan. Se tarkoittaisi, että lopuissa olisi 160 000 per nuppi, mikä johtaisi ihan hulluihin summiin.