Mitä lentokoneen sisällä tapahtuu
Apua ekaa kertaa lentämään ja vielä yksinäni! Kauhea paniikki päällä, mutta kohdattava ne pelot on joskus!
Lentokentällä olo on aika selvä kiitos netin tietojen, mutta mitä koneen sisällä tapahtuu?:D
Lippuun ei ilmeisesti kuulu kun vain jokin välipala ja juoma...pitääkö ne itse valita mitä haluaa vai haluaako vai ojentavatko lentoemännät ne automaattisesti kaikille? Mitä jos alkaa oksettaaa, onko oksennuspusseja saatavilla?
Kommentit (7)
Menet koneeseen ja lipun osoittamalle paikalle istumaan. Matkatavarat pään yläpuolella olevalle hattuhyllylle. Turvavyö kiinni, ristit kätesi ja toivot parasta. Jos on välipalatarjoilu, se tuodaan nenäsi eteen ja haetaan pois kun olet syönyt.
Oksennuspussi on ainakin Norskin koneissa edellisen penkin selkänojassa olevassa pussukassa!
Ps. jos pelottaa, niin kannattaa vinkata lentoemännälle. Itse lensin ensi kertaa melkein viiden vuoden tauon jälkeen viime elokuussa, ja jännitti kovasti, kun "taivasjalat" eivät olleet ihan niin tiptopkunnossa kun olisi toivonut :)
Pääasiassa piikitetään huumeita ja naidaan ristiin muiden matkustajien kanssa psykedeelisen teknomusiikin soidessa.
...tai sitten jotain ihan muuta. Pääosin lennolla istutaan paikoillaan ja katsellaan ikkunasta ulos, katsellaan elokuvaa tai harrastetaan muuta ajankulua. Lentoemännät ja stuertit kulkevat eestaas käytävää pitkin aina välillä ja tarjoilevat virvokkeita ja pidemmillä lennoilla ruokaa. Jos menet Ryanairilla, niin ne myös kauppaavat ylihintaista roinaa.
Kannattaa varata käteistä jos haluat ostaa jotain. Siltä varalta etteivät kortit toimi. Huom. jos sinulla on vain Visa Electron, se ei käy lentokoneessa.
Istut siis paikallesi, tavarat sinne ylös, vyö kiinni, lentoemo pitää rutiiniluennon hätälaskutoimenpiteistä, kone rullaa kiitoradalle, sitten moottorit lyödään täysille ja kone lähtee nousukiitoon, valot sammuvat (syystä että silmät tottuvat hämärään evakuoinnin varalta; nousu ja lasku ovat lennon vaarallisimmat osuudet. Päivällä tällä ei tosin ole paljon merkitystä.) ja kone nousee ilmaan.Kun turvavyön valo sammuu, saa vyön avata ja käydä vaikka vessassa. Suosittelen käymään kentällä, lentokoneen huussi on tod. ahdas ja usein varattu. Jos käyt siellä kuitenkin, laita pöntön kansi kiinni ennen kuin vedät. (Ei, jätökset eivät lennä ulos) Tarjoilu- ja myyntikärry alkaa kulkea melko lailla heti kun kone on noussut matkalentokorkeuteen.
Laskeutuessa syttyvät taas turvavyövalot. Ota purkkaa mukaan ja pureskele sitä laskun aikana, se helpottaa painetta korvissa.
Joskus lennon aikana voi olla ilmakuoppia (turbulence) ja kone alkaa täristä. Myös tällöin turvavyövalo saattaa syttyä.
Lennon aikana voit lueskella tms. tai nukkua tai mitä nyt teet ajanvietteeksi. Älä syö liikaa, se saattaa aiheuttaa ilmavaivoja. Pukeudu mukavasti kiristämättömiin vaatteisiin ja ota vaikka villasukat jos olet palelevaista sorttia.
Sanot vain, että olet ekaa kertaa, niin kaikki neuvovat. Myös ne vierustoverit. Siellä ilmoitetaan, kun tarjoilu alkaa ja yleensä on joku vaihtoehto joista valita. Lentoemännät kulkevat kärryn kanssa pysähtyen joka paikalle. Siihen kuuluu joku juoma. Alkoholia ja jotain muuta voi ostaa lisäksi ja joissakin käy maksuna vain luottokortti. Tuo kärry vie koko käytävän, joten sitä on vaikea ohittaa. Vessakäynnit kannattaa ajoittaa sitä ennen tai jälkeen.
kauheita asioita..