Onko sinulta varastettu mitään?
Multa kaksi pyörää ja kirjoja jätetty palauttamatta. :(
Kommentit (18)
On, ekana tule mieleen kolme (!) polkupyörää, kaikki olivat uusia. Ensimmäinen vietiin kotoa ihan kotioven vierestä monen muun fillarin keskeltä. Lukittuna nostettu ilmeisesti pakun kyytiin, sellainen liikkui maisemissa. Toinen vietiin samaan tapaan linja-autoasemalta. Kolmannen jätti poika lukitsemattomana kaverinsa kodin viereen alle puoleksi tunniksi.
Tulee mieleen myös 90-luvun alussa muodissa olleet "aikuisten potkupuvut", nykyään niitä kai sanotaan onepieceksi. Ihan uusi vaate vietiin pihalta pyykkinarulta.
Useammankin kerran.Eniten harmitti, kun varastettiin lapsen (tuolloin vastasyntynyt vauva) joululahjarahat.
Ja tekijä oli joku vieraista.
Rekisterikilvet, ruohonleikkuri, tosin myöhemmin kävi ilmi että sukulainen oli päättänyt ottaa sen. Nyt katsoin että katuharjakin olisi hävinnyt, liekö sama kohtalo sillä.
Pyörä. Mutta hauskaa tästä tekee se, että muutaman vuoden päästä se oli palautettu kotipihaan mistä se oli vietykin. Sitten lapsena on "kadonnut" mm nuken vaatteita jonkun leikkikaverin matkaan.
Ei ole ikinä varastettu mitään. Ei harrastusvälineitä lapsena eikä ulkomaillakaan mitään. Kauhulla odotan sitä, kun joskus varmaan tämäkin tapahtuu.
Nahkatakki ja puhelin lähti samassa jonkun mukaan.
Turvallinen Suomi on varastettu, ja tuskin koskaan palautetaan...
Viimeisenä työpäivänä joku ryökäle oli varastanut taukotilan jääkaapista mun banaanin!!
Pihalta 4 isoa jätesäkkiä joissa oli pulloja ja tölkkejä , 510 kpl, palautukseen. Tapahtui toissa yönä.
Mylta varastettiin käsilaukku pubissa. Olin laittanut sen lattialle jalkojeni väliin kun istuimme pöytään. Meitä oli pöydässä neljä, eikä kukaan huomannut miten tai milloin laukku lähti. Kortit uusiksi jne, mutta opinpahan läksyni. Laukku on pysynyt siitä lähtien pöydällä tai sylissä.
"kaveri" oli lähtemässä meiltä, ja samassa otti naulakosta nahkatakin.
Peräsuolta ainakin metri. Revittiin suoraan perseestä.
Nahkatakki baarista, vinyylilevyjä kotibileistä, rannekello kuntosalin lokerosta. Lainaamaani rahaa ei ole maksettu takaisin.
on. kallis polkupyörä juna-asemalta. Ärsyttää vielä vuosienkin jälkeen tosi paljon :'((