Koirarotu josta lähtee mahdollisimman vähän karvaa?
Niin, mikä?
Ei allergiaa. En vaan jaksa sitä karvashowta.
Kommentit (36)
Maltankoira. Ihana, rakastava sylikoira. Ei syö vararikkoon, keskimäärin terve. Turkki vaatii kylläkin harjausta, mutta irronneet karvat jäävät harjaan. Jaksaa lenkkeillä useamman kilometrin, mutta ei vaadi tuntien ulkoiluttamista. Tarvitsee aluskarvan puutteen vuoksi takin kylmille keleille. Helppo pitää matkalla mukana, tykkää kaikista ihmisistä. Tälläinen hurmuri siis on ainakin oma söpöläiseni.
Kääpiösnautseri. Karvaa lähtee pari kertaa vuodessa ennen trimmausta.
Villakoirat, vesikoirat (Espanjan, Portugalin ja lagotto). Trimmattavia rotuja kaikki.
Villakoira. Ei lähde karvaa, mutta turkki vaatii ajoittain kunnon pesun, föönauksen ja trimmauksen. Mutta siis karva ei lentele yhtään
Suosittelen kultaistanoutajaa! On muutenkin oikein siisti ja hajuton rotu, karvaakaan ei juuri ollenkaan irtoa :)
Vierailija kirjoitti:
perunkarvatonkoira
Tai Mexiconkarvatonkoira. Kiinanharjakoirakin on lähes karvaton.
Villakoira tai vehnäterrieri. Karvaa lähtee vain harjatessa eikä karvanlähtöaikaa.
Mulla oli aikoinaan coton de tulear. Ei karvan karvaa koko huushollissa. Enemmän lähti itsestäni hiuksia. Näin kai on muidenkin villakoirarotujen kohdalla.
Muutenkin tosi kiva rotu, veikeä, vilkas ja tosi ihimisystävällinen. Harrastekoiraksi siitä ei oikein ole eli jos sellaista ajattelet, niin on vähän laiskanpulskea tottelemaan ja vaikka agilityssa ei kovin innokas.
Toki ovat yksilöitä ja saattaa joku olla toisenkinlainen.
Vierailija kirjoitti:
Suosittelen kultaistanoutajaa! On muutenkin oikein siisti ja hajuton rotu, karvaakaan ei juuri ollenkaan irtoa :)
älä vaa usko!! Lähtee karvaa niin v**sti!!
Kaikilla karvaisilla koirilla irtoaa paljon karvaa. Jos on alusvilla, niillä karvan irtoaminen tapahtuu selkeämmin kahteen kertaan vuodessa. Silloin on kuitenkin todella paljon karvaa joka paikka täynnä. Lyhytkarvaisilla irtoaa säännöllisesti ja joka paikka on täynnä pieniä piikkimäisiä karvoja. Karkeakarvaisilla ja pitkäkarvisilla sitä leijuu joka puolelle ja ruoanlaiton yhteydessä haluaa eristää ne jonnekin, jottei tarvitse syödessä nyppiä.
Kysymyksen sinällään ymmärrän. Olen taistellut koko pienen ikäni eri koirien karvojen kanssa, eikä vieläkään ole keksinyt muuta kuin siivota niitä välillä tiheään, toisinaan vielä tiheämmin. Pitkäkarvainen belggari oli meillä helpoin, kun karvanlähtö ei ollut lähellä. Karvanlähtö kuitenkin saattoi alkaa hiljalleen ja kestää kuukauden. Sen kuukauden meidän sukat sai villavuorauksia ja kengät villapohkallisia. Kun oli juuri siivonnut, karvoja oli vartin päästä taas joka puolella.
Bichon frise. Ei koskaan irtokarvaa asunnossa. Harjatessa karstalla kaikki irtokarva jää siihen. Turkki myös kuivuu melko nopeasti. Huono puoli on se, että tietyssä kelissä lumi paakkuuntuu turkkiin, mutta siihenkin on keinonsa.
Varmasti moni ihan lyhytkarvainen.. mutta jos koiraa hankit karvanlähdön mukaan niin kannattaa hankkia pehmolelu ;)
Vierailija kirjoitti:
Mies
Pitkäpartainen mies, jolta kaikki parran kynimisvälineet on poistettu.
Vierailija kirjoitti:
Bichon frise. Ei koskaan irtokarvaa asunnossa. Harjatessa karstalla kaikki irtokarva jää siihen. Turkki myös kuivuu melko nopeasti. Huono puoli on se, että tietyssä kelissä lumi paakkuuntuu turkkiin, mutta siihenkin on keinonsa.
Meinasin myös sanoa bichon frisen.
Ei taida olla kaikkein paras kriteeri rodunvalinnassa. Ensisijaisen kriteerin tulisi AINA olla se, mihin koira on jalostettu ja minkälaista aktivointia se vaatii.
http://www.newsner.com/en/2016/02/owner-wants-to-kill-the-dog-because-i…