Jos asuntoilmoituksessa todetaan, että "halutusta taloyhtiöstä", niin mihinköhän väite perustuu?
Kommentit (6)
Ehkä siitä talosta asunnot menevät nopeasti kaupaksi.
Samanlainen tyhjä mainosfraasi kuin "rajoitettu erä vain nopeimmille". Myyjällä on siis kontillinen sekundaa, jota kukaan ei huoli.
Korkeat hinnat ja nopeasti kaupaksi menevät asunnot. Vuokralaisiksi haluavia löytyy enemmän kun asuntoja.
Me asumme ns. halutussa taloyhtiössä. Tarkoittaa sitä, että myyntiajat on lyhyitä ja kotiin tulee välillä lappuja, että asiakas etsii asuntoa tältä alueelta tai tästä yhtiöstä. Toki näitä haluttuja yhtiöitä on muutama vieressäkin.
Syy siihen, miksi yhtiö on haluttu: Päiväkoti 200 metriä, ala-aste alle 100 metriä, lähin yläaste 800 metriä, lukio hiukan päälle kilometri ja ammattikoulu ja amk pari kilometriä. uimahalli 400 metriä, keskustaan alle kilometri ja kuitenkin esim. meiltä on puistomainen näkymä. Lisäksi taloyhtiötä on hoidettu hyvin ja kaikki paikkakunnan välittäjät tietävät sen.
Naapurimme möi asuntonsa, koska ei tarvinnut niin isoa. Hänellä tuli kaksi tarjousta, ennenkuin ehti olla yhtään esittelyä ja sai haluamansa hinnan.
Vähän riippuu paikkakunnasta, tai aika paljonkin.
Pääkaupunkiseudulla = ainakin tietyn kokoiset asunnot menee heti, usein ennen ensimmäistä näyttöä. Se menevin koko voi olla yksiö, kaksio tai kolmio alueesta ja alueen päätarjonnasta ja -kysynnästä riippuen.
Muualla Suomessa se tarkoittaa yleensä jotakin näistä:
- yhtiö on tavallisella alueella, mutta sen vastike on tavallista pienempi talossa sijaitsevien yritysten takia. Esim Jyväskylässä on joitakin nollavastikkeellisia taloja, nollavastike siis asuinhuoneistoille koska liikkeet maksavat tuplavastikkeet tai niin hyvää vuokraa.
- yhtiöstä on pidetty parempaa huolta tai se on aikanaan rakennettu tasokkaammin kuin alueen muut tai sen huoneistotyypit vastaavat paremmin alueen asujien tarpeita (esim. saunallisia kun muut pääsoin saunattomia tai neliöitä kahdella vessalla jne.)
- huonommalla alueella oleva yhtiö, jossa ei ole ongelmia tai jossa ei ole esim. epäilyttävää vuokralaisainesta (tavallisesti kaupungin maksusitoumusasiakkaat joissa vapautuvia vankeja, päihdekansaa jne)
Varmaan välittäjän ajatuksiin halutusta välityspalkkiosta.