Miten kuljette työmatkanne ja kuinka pitkä se on?
Entä käyttekö työn/työmatkanne jälkeen vielä erikseen lenkillä, tai muuten kuntoilemassa?
Tässä tietysti taustalla omat pähkäilyni. Olen siis kulkenut työmatkani bussilla ja nyt kun olen muutenkin "tervehdyttämässä" elämäntapojani, eli aloitellut kuntoilemaan ja katsomaan syömisen perään, niin samalla ajattelin, että miksi en tekisi kuntoilustani hyötyliikuntaa, eli kulkisin ainakin osittain työmatkani ruismoottorilla, eli joko kävellen, tai pyöräillen, vuodenajasta ja keleistä riippuen.
Matkaa töihin on siis 15 kilometriä ja ajattelin asian niin, että talvella kulkisin bussilla ensin 10 kilometriä ja kävelisin loput 5 kilometriä ja töistä tullessa taas ensin kävely ja sitten bussi. Näin säästyisi yksi vyöhyke, joka tarkoittaisi 20 euron säästöä kuukaudessa (ensi kesästä lähtien) ja lisäksi tulisi päivän liikunta suoritettua samalla. Keväästä syksyyn taas kulkisin matkan pääsääntöisesti fillarilla. Tässä minun suunnitelmani, mites te muut toimitte työmatkojenne suhteen?
Kommentit (23)
Kävelen tai pyöräilen. Matkaa puoli kilometriä.
25km, kuljen omalla autolla ja liikun muuten.
Kävelen 1,5 km pysäkille ja sitten loppumatka bussilla. Tämä vain säästön vuoksi (pääsee toisen vyöhykkeen puolelle), mutta on kai se ihan kiva saada samalla sitä hyötyliikuntaa
Noin kuutisen kilsaa suuntaansa ja yleensä pyöräilen, joskus kävelen (esim niissä tammikuisissa -20 asteen pakkasissa...). Juurikin tuon hyötyliikunnan takia liikun oikeastaan kaikkialle kävellen tai pyörällä. Mulla alkaa sattumaan pää jos en ulkoile tarpeeksi, töitäkin on helpompi tehdä sisätiloissa tuon jälkeen.
Hyötyliikunta on jotenkin omasta mielestäni parasta liikuntaa, siten ei tartte lähteä erikseen usein ulos liikkumaan jos ei halua.
Mulla on junamatka töihin, toisessa päässä 1,5km kävely ja toisessa 1km. Yhteensä siis 5km päivässä. Vituttaa kun se täytyy talsia säällä kuin säällä ja olla sitten töissä edustavana.
Matka 3,5 km / suunta. Kävelen tai pyöräilen.
7km suunta. Kesä ja syksy sujuvat pyöräillen. Talvella kuljen autolla. Käyn ympäri vuoden salilla 4-5 krt viikossa. Kesäisin en harrasta muuta aerobista liikuntaa kuin pyöräilyä hyötyliikuntana.
Työmatka on 50 km suuntaansa. Omalla autolla kuljen. Liikunta on rajoittunut lähinnä päivittäiseen koiran ulkoilutukseen.
10 metriä makkarista kahvinkeittimen kautta työhuoneeseen. Käyn lenkillä/salilla/jumpassa töiden jälkeen.
15km/suuntaansa. Osan matkaa mukana 2lasta peräkärryssä. Liikutaan muutenkin paljon pyörällä tai rattailla.
Kävelen. Matkaa kymmenkunta metriä.
Liikunta on harmillisesti vähentynyt sen jälkeen kun siirryin etätyöhön reilut 10 vuotta sitten. Sitä ennenkin kävelin työmatkani, mutta se oli sentään kaksi kilometriä suuntaansa.
Työmatkat vaihtelee päivittäin, mutta n60km viikossa poljen pyörällä kesät talvet.Reilu 600e säästän vuodessa kun vertaan julkisiin.
Talvella kävelen, kesällä pyöräilen. Matkaa kilometri. Liikun myös muuten.
Kolme kilometria työmatka.Yleensä pyörällä, joskus autolla.Tarvin töissä välillä autoa.
Liikuntaa 5-6 x viikossa.Hiihtoa, juoksua, kuntosalia, suunnistusta kesällä.
Autolla tai mp:llä. 22 km. En liiku.
57 km suuntaansa, kuljen omalla autolla. Vielä kun on vuorotyö ja vuorot ihan miten sattuu, niin ei sitä paljoa jaksa muuta kuin mennä töihin ja olla töissä ja tulla töistä.
Mä kävelen usein töistä tullessa ekan vaihdon matkan, mutta se ei ole kuin reilu kilometri. Aamuisin en ehdi/jaksa. Työmatka yhteensä joku 8 km ja kahdella bussilla siis yhteen suuntaan.