Lestadiolainen joulu
Millainen on, kertokaa? Voisi kuvitella, että hyvin jouluinen ja perinteinen. Naiset harrastavat kotoilua, lapsia paljon ja uskovat joulun sanomaan ☺
Kommentit (8)
Katselevat televisiota ja pelaavat korttia.
Rasittaa nuo stereotypiat. Tuo on kyllä monen lestadiolaisen ihannejoulu, kuten monen muunkin suomalaisen. Toisaalta, joku lestadiolainenkin matkustaa etelään jouluksi ja jonkun joulussa ei ole lapsia, jotkut eläkeläiset viettävät koko talven ulkomailla lämpimässä jne.
- perheetön vl
Aamulla aamupuuro, joulukuusen koristelu, joulurauhanjulistuksen kuuntelu, haudalla käynti, jouluevankeljumi, jouluateria, joulupukin vierailu ja ihanaa yhdessä oloa.
Näin ollaan menty koko yhteinen taival. Itse olisin valmis muutoksiin, mutta lapsille perinteet ovat tärkeitä. Minulle riittäisi kynttilä ja jouluevankeljumi. :-)
Evankeljumi 😂😂😂😂😂 kuulostat pätevältä uskovaiselta.
Minun perheessä ihan tavallinen. Äiti, isä, minä ja veljeni + hänen vaimo. Tulevaisuudessa varmaan veljen lapsetkin kun niitä tulee. Syödään hyvin, saunotaan ja käydään haudoilla. Alkoholia ei juoda. Ihan sellasta yhdessä olemista. Itse olen eronnut liikkeestä viisi vuotta sitten ja eikä ole meidän joulunviettoon vaikuttanut mitenkään :D Meidän perheessä joulu on ollut aina tosi tärkeä juttu, ruokaan panostetaan ja koti on sisustettu tunnelmalliseksi.
Kuului kai radion? kautta saarna tms. Sitä kuunneltiin samalla, kun syötiin aamupalaa. Käytiin oman perheemme kanssa ulkoilemassa, niin sillä välin oli porukkaa kadonnut anoppilasta. Jättivät viestin, että lähtivät jouluseuroihin ja toivoisivat meidän tulevan perässä, minulle olivat hameenkin jättäneet esille. Emme sinne menneet vaan jäimme anoppilaan. Sitten pikkuhiljaa alkoi tulla porukkaa takaisin, sinne seuroihin on 50km matkaa. Kunhan kaikki tuli niin täällä oli todella paljon porukkaa. Lapsia pelkästään täällä 15-20 ja lisää oli jossain vaiheessa tulossa. Aikuiset istuivat sohvalla ja jakkaroilla ringissä ja vaihtoivat kuulumisia ja puhuivat seuroista yms. Lapset pitivät kovaa meteliä ja tappelivat.
Kymmenykset ja sikakinkku sopii yhteen kuin lihapullat ja jäätelö.
Ystäväni nuoremmat sisarukset tykkäävät pitää joulunäytelmän. Heillä on todella kaunis ja perinteikäs joulu. Lahjoja mokovat saavat älyttömästi, kun sisaruksiakin 13.