Muurahaisia rivariasunnon keittiössä. Miten ne saa pois?
Onko sinullakin muurahaishyökkäys keittiössä? Naapureillani ei ole vastaavaa murkkuhyökkäystä.
On kuulemma olemassa jotakin, jolla muurahaiset houkutellaan ja sitten ne jäävät siihen ja kuolevat. Mikä aine se voisi olla? Mistä sitä saa - rautakaupastako?
Kommentit (9)
Ja kyllä haittaa!! Menevät elintarvikkeisiin!
Laittakaa kaikki muurahaisille kelpaava purkkiin tai jääkaappiin, eivät ne kauaa jaksa seilata kämpässänne, kun ei ole mitään syötävää. Meidän murkuille kelpasivat varsinkin tiskipöydälle jääneet mehulasit, ja muutkin " kosteat" ruuat ja tahrat. Rutikuiviin jauhoihin tai edes sokeriin eivät koskeneet. Biojätteet myös kerran pari päivässä ulos, niin eivät ehdi löytämään niitä.
Vierailija:
jotka on avatuissa pusseissa.2
Myrkkyä murkuille!!
paljonko sulla niitä avonaisissa pusseissa puolikäyttöisinä siellä oikein on? Miksi?
Meillä on purkeissa aina joka tapauksessa, kotona ja mökillä.
2
lapsuudesta kun asuttiin rivitalossa ja äiti oli leiponut pulla. Pullat oli kuvun alla piiilossa lautasella ja menin sitten niitä ottamaan... Mutta pullan pohja oli mustanaan murkuista!
Hyi että, ei ne kovin kivoja asukkeja olleet!
" muurahaisillakin on tunteet"
" muurahaisilla on oikeus elämään"
En ole, ei ole vain aikaa tai intoa pyllistellä tuntikaupalla jossakin kaapin pohjilla suihkuttelemassa mitä sattuu mömmöjä perheen ruokakaappeihin.
Ruokatarpeet tiivisiin purkkeihin (ja jääkaappiin kuten joku neuvoi) niin pysyy kaapit samalla järjestyksessä, eikä tule samalla vahingossa myrkyttäneeksi perheenjäseniä tai koiraa.
Niitä murkkuja pyörii sen aikansa keväällä, sitten ne häipyy. Not a big deal.
2
Meillä on aina keväisin, sitten se loppuu. Ei niistä mitään haittaa.