Miten toimia Tukholman risteilyllä vauvan kanssa?
Lähdemme risteilylle Tukholmaan (Siljalla), vauvamme juo korviketta ja mietiskelen tässä miten toimin, eli raahaanko läjän 2dl Tuttelipaketteja mukaan vai otanko jauheena osan, kannattaako ottaa esim. vedenkeitin mukaan? En ole koskaan ollut vauvan kanssa risteilyllä joten on uutta tämä vauvan ruokinta reissussa......joten hyviä ideoita kiitos!
Kommentit (14)
Lämmitettiin korvikkeet tuttipullossa hytin vessan altaassa. Sieltä tuli uskomattoman kuumaa vettä. Ei tarvinnu edes kauaa pitää. ja sit kun meillä oli hytti missä oli oma jääkaappi niin kun korvikkeet piti sen päällä niin ne oli jo tosi lämpimiä jo siitä otettaessa.
En todellakaan suosittele ottamaan jauhetta mukaan...
Muista ottaa vauvalle lämmintä vaatetta ja myssy mukaan. Laivalla on aina vetoa.
ÄLKÄÄ tunkeko vauvan kanssa ekana alukseen tai sieltä ulos!!!
Vituttaa suuresti kun ihmiset änkee vaunujen kanssa sinne tiiviiseen ja vaunut meinaa kaatua. Ihmiset yrittää (jos on tajua sillon) väistää mutta se aiheuttaa närää toisissa kun tönitään.
Odotelkaa siis että se suurin lauma on menny edestä!
Mitä ihmeellistä siellä laivassa on jotta sinne pitää
lähteä pienen vauvan kera???
Kännisiä ihmisiä,tupakansavua ym.
En ymmärrä....
Siljalla on myynnissä sekä vastikkeita että pilttipurkkeja. Ei tosin välttämättä just sitä omaa merkkiä. Itse otin mukaan jonkin verran, ostin laivalta lisää ja sitten Tukholmasta taas lisää ihan kaupasta. Vaippojakin laivalla on myynnissä.
Jos on varaa matkustaa vähän kalliimmin niin suosittelen Silja-luokan hyttiä tai mieluummin vaikka Commodorea. Niihin hytteihin mahtuu vaunut/rattaat hyvin, samoin matkasänky jos ei vieressä nukuta, on jääkaappi ja muuta " tarpeellista" . Lisäksi Commodore-luokan hytissä on oma se ilmoittautumisluukku terminaalissa ja pääsee laivaan ennen muita rauhassa jne. Hyteissä on myös hedelmiä, kuoharia yms. ylimääräistä. Commodore-hytit on vielä ihan omalla alueellaan, jossa on sitten yhteinen oleskelutila, jossa kahvia, herkkuja, hedelmiä, videoita, oma sauna jne.
käytettävissä ympäri vuorokauden.
Siellä on myös vaipanvaihtopaikka, jonne on hyvä jättää kakkavaipat, ei tarvi omassa hytissä säilytellä.
Eli kyllä mä ottaisin tetrat mukaan enkä pelaisi jauheiden kanssa.
Niinkun joku sanokin, varaa lapselle paljon vaatetta. Laivalla on kova ilmastointi ja vetoista sen vuoksi.
Mutta ei siellä tupakka haise ja ihan rauhallistakin on aina ollut, kun me ollaan siellä lasten kanssa oltu.
Joten mukavaa risteilyä, hyvin se sujuu!
Ruotsin laivoilla, varsinkin Siljalla matkustaa paljon lapsiperheitä. Ai mitä siellä vauvan kanssa tekisi? No minä olin esikoiseni kanssa kun hän oli 4 kk. Nautimme mieheni kanssa hieman luksusesta joka oli meille tuoreille vanhemmille se, että pääsi mm. valmiiseen ruokapöytään syömään hyvin. Yhtälailla meillä oli käsittääkseni oikeus käydä myös ostoksilla laivan puodeissa, mutta eniten oli se idea päästä perheenä vähän irti arjesta. Tukholmassa kävelimme vanhan kaupungin kaduilla, isuimme kahvilassa ja nautimme olostamme. Mihinkään savuiseen kapakkaan tai yökerhoon emme tosiaan vauvan kanssa tunkeneet. Myös meillä oli korvikkeet mukana ja ne lämmitettiin kuumavesialtaassa, naureskellen että ajat ovat muuttuneeet. Ennen siinä altaassa piti saada olut nopeasti jäähtymään nyt vastike lämpenemään. Se imetinkö vai en, ei taida tosiaan muille kuulua?!
Me olimme pääsiäisenä koko perheellä Siljalla, lapset 4v ja 2,5kk. Kännisistä emme tienneet mitään, josta joku mainitsi. Olimmekin hytissä nukkumassa klo 20.30. Esikoiselle riitti ohjelmaa ja vanhemmille oli luksusta päästä irti arjesta ja syödä valmiissa pöydässä. Minä hommasin tuttipullonlämmittimen ihan tota reissua varten, mutta taisi olla turhake.. pärjää tosiaan ilmankin. Meillä oli korvike tetroissa, tulihan siinä hävikkiä, mutta sou... Mulla oli kantoliina käytössä, joka oli kätevä siellä! Hytti meillä oli ihan tavallinen pieni ja ahdasta meinasi olla ;) Mutta kivaa oli ilman baareja ja ravintoloitakin. Mukavaa matkaa!
Aivan ihanaa oli mennä Siljalla Ruotsiin. Ensimmäinen ulkomaanmatka tuoreena perheenä!
En nähnyt savua tai humalaisia. Palvelu pelasi ja ihanaa hemmottelua oli tuoreelle äidille.
Imetyskin oli niin helppoa laivalla. Sen kun sujahti omaan hyttiinsä, omaan rauhaan.
Emme muutenkaan laivalle kännäämään mene ja rafloissa roikkumaan. Näin ollen vauvan kanssa on tarkotus joskus mennä ristelylle. Se on jo kiva että pääsee vähän reissuun ja valmiiseen ruokapöytään.
Siljalla on lapsiperheitä juuri siksi että ne örvellysporukat ovat edullisemmin viikkarin puolella.
tuo risteilystä ja matkustamisesta nauttminen riippuu tosissaan vuvasta. meillä esikoinen oli tosi rauhallinen ja iloinen vauva ja ollaan paljon reissattu, kyläilty ja käyty ulkona symässä hänen kanssaan nauttien tosissaan noista reissuista. kakkonen on ollut vähän erimaata ja nyt haaveillen muistelen kuinka helppoa ja ihanaa tuon yhden kanssa oli kulkea.
Paljon helpompia, eikä tarvitse keitetyn veden kanssa puljata. Saat lämmitettyä missä tahansa kahvilassakin tetrat, myös Tukholmassa ollessa.
Mutta jos tetrat ei sovi, niin tarkista etukäteen, ja ota sitten jauhetta, mieluummin kuin vatsan kanssa huutava vauva koko matkan ajan.