iten joillain koti pysyy kauniin vaaleana ja siistinä?
Kuinka paljon ja usein siivoatte. Pyyhittekö aina pinnat ja pidättekö viikkosiivouksen, jolloin tamppaatte matot ja luuttuatte lattiat? Paljonko teillä kuluu siihen aikaa vai käytättekö siivoojaa? Montako lasta ja minkä ikäiset? Osallistuvatko he siivoukseen?
Mulla menee hermo kodin siisteyden ylläpitäiseen. Jatkuvasti siivoan, mutta mikään ei pysy hetkeä kauemmin puhtaana. Hiekkaa ja kuraa, pölyä ja likajälkiä jokapuolella. Meille ei ikinä sopisi vaalea koti!
Kommentit (4)
Näkyy se pöly tummassakin. Pyyhin pölyt kerran viikossa ja imuroin joka päivä.
Miksi hiekkaa ja kuraa on kaikkialla? Hanki hyvä kenkäteline, ja ne kengät jätetään eteiseen heti kun tullaan sisälle. Samaten ulkovaatteet. Ei meillä ole koskaan hiekkaa eikä kuraa muuta kuin eteisessä. Joku ovimatto kannattaa hankkia. Syömiset hoidetaan keittiössä, kädet pestään ja naama pyyhitään jos jotain sotkua tulee.
Niin ja nelonen vielä vastaa itse kysymyksiin: Lattiat luuttuan ehkä kerran vuodessa, toki jos jotain likaa tulee niin pyyhin heti. Imuroin kerran tai kaksi päivässä, ekaan kertaan menee n. 20min ja toiseen kertaan 10min, kun otan vain pikaisesti. Meillä on kissa, joten pelletinpurua ajautuu välillä vessasta olkkariin, siksi Imuroin näin usein. Pinnat pyyhin pari kertaa viikossa. Siivoan aina iltaisin lapsen lelut ym ylimääräiset tavarat.
Siis miten...?