Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

milloin "ei!" menee perille?

Vierailija
03.01.2011 |

Itsellä on n.10kk ikäinen lapsi, esikoiseni. Milloin lapsi yleensä alkaa tajuamaan, että kun sanotaan "ei", (tai jotkut sanoo myös "soosoo" siihen lisäksi), niin silloin asia, jota on tekemässä on väärin? Ymmärrän, että monesti ymmärtävät, mutta tekevät silti. Mietin vaan, kun lapsella on tapana tällä hetkellä, että kiskoo hiuksista toisia aina kun siihen on mahdollisuus, kiellän aina ja irroitan käden ja saatan sanoa vielä tuon soosoon, mutta tekee silti tosi monta kertaa uudelleen. Eli kiellänkö vaan jatkossakin, ja pysyn siinä uskossa, että oppii, vai pitääkö lasta jotenkin "rankaista" asiasta?



jos joku nyt ymmärsi mitään, niin olisi kiva kuulla kokemuksianne :)

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos repii hiuksista, irrota käsi ja näytä miten hän voi tehdä paremmin, eli taputat lapsen kädellä hiuksiasi tai muuta jota repii. Eli annat vaihtoehdon.

Vierailija
2/4 |
03.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ellei sitten ole ihan daiju mukula. Kyllä meillä ainakin jo siinä vuoden ikäisenä tajusi mitä tarkoittaa ei. Se tosiaan on eri asia, että totteleeko. Mutta ei sitä ei-sanaa nyt sen takia ainakaan kannata olla käyttämättä etteikö lapsi muka sitä ymmärrä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ilmeittesi ja eleittesi pitää tukea sanomaasi. Ei siis kielletä naama hymyssä..

Vierailija
4/4 |
03.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos repii hiuksista, irrota käsi ja näytä miten hän voi tehdä paremmin, eli taputat lapsen kädellä hiuksiasi tai muuta jota repii. Eli annat vaihtoehdon.


juurikin näin :) ihan hyvin toimii, eikä sillä hetkellä enää revi, silittää vaan. mutta seuraavalla kerralla repii taas. ja kaikki varmaan tajuaa, etten omaa tukkaani harmittele vaan repii myös toisten lasten hiuksia. (ja nyt kuulostaa jo omaan korvaan silti, että lapsi on hirviö joka ei tee muuta kun satuttaa, mutta tosiaan tämä ei ole mikään ongelma josta olisin varsinaisesti huolissani, lähinnä mietin vaan, että onko asiaan tulossa muutosta. )

olen huomannut, että jos on joku uusi juttu vieraassa paikassa mihin ei saa koskea, niin ei-sana uppoaa hyvin. mutta kotona kyllä menee laatikoille, koskee kaikkiin johtoihin ja pistorasioihin ja uuniin ja muuta mistä on kielletty ja kielletään edelleen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme seitsemän