Ruuanlaittajat auttakaa
Olen kyllästynyt kaikkiin ruokiin, joita teen, koska ne maistuvat aina samoilta.
Ajattelin huomenna tehdä makaronilaatikkoa. Millä siihen saisi uutta makua? Voiko siihen laittaa vaikka kinkkusuikaleita jauhelihan ja makaronin lisäksi? Onko muita ideoita?
Mausteina käytän aina niitä samoja: erilaisia pippureita, paprikaa, sipuli, valkosipuli... äh, ihan tylsää mössöä, kun on tuolla samalla reseptillä syönyt 15 vuotta.
Kommentit (5)
käyttää esim. 3 juuston kermaa(tavallinen kermakin/ranskankerma tekee makaronilaatikosta paljon paremman) ja pinnallekin voisi laittaa juustoraastetta tai munamaidon lisäksi sekaan voi heittää maustettua tuorejuustoa tai sulatejuustoa esim. Koskenlaskija viherpippuri.
makaronilaatikkoon usein sipulin sijaan purjoa ja lisäksi porkkanaraastetta (käytän senkin pannulla samalla kun jauhelihan). Lisään lihakasvismössöön myös purkillisen tomaattipyrettä. Varsinaisia mausteita en sitten lisäksi laitakaan kuin suolaa ja pippuria.
Juurikin otin laatikon uunista ja sekaan laitoin tällä kertaa keltaista paprikaa. En tiedä minkälaista tuli. Yleensä laitan porkkanaa tai kukkakaalia.
tuota kolmen juuston kermaa tai pekonia
kannattaa kokeilla currya, antaa todella hyvän maun! päälle voi laittaa mm. tomaattirenkaita tai viipaleita ja juustoraastetta.