Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kannattaako tipaton tammikuu?

Vierailija
07.01.2011 |

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
07.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka olisikin kohtuukäyttäjä, on hyvä antaa kropalle täysi tauko alkoholista. Samalla voi tarkkailla rehellisesti suhtautumistaan alkoholiin, kun huomaa, onko tipattomuus vaikeaa vai ei. Aika moni, jolle ainakaan omasta mielestä ei alkoholi ole mikään ongelma, juo kuitenkin melko paljon.



Mä itse joskus pidin ihan huvin vuoksi kohtuukäyttäjänä kirjaa siitä, montako annosta join n. puolen vuoden ajan. Iltaiset viinilasit ja toisinaan töiden jälkeen yhdellä tai kahdella käymiset oli kuitenkin kuukausitasolla aika monta annosta.



Sitä paitsi tipaton tammikuu on yksi konsti välttää turhia kaloreita, jos joulun jäljiltä on kilo tai kaksi pudotettavana ;-)

Vierailija
2/8 |
07.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen sitä mieltä, että vain ne, joilla on jonkinasteinen ongelma alkoholinkäytössä, tarvitsevat tipatonta tammikuuta, mutta voihan siitä hyötyjäkin olla, esim.:



- rahaa säästyy

- ei tarvitse viettää darrapäiviä

- ei tule hölmöiltyä ja filmi ei katkea

- oppii käymään baarissa ja bilettämään juomatta



Näiden nyt pitäisi olla selviö aikuisella ihmisellä ihan ilman tipatontakin, mutta hyvä, jos edes sen kautta saa silmät auki.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
07.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska eihän siitä ole mitään muuta kuin hyötyä! Unohda nuo, joiden mielestä se on merkki alkoholismista ;D keholle tekee hyvää olla ilman alkoholia edes kuukausi, vaikkei sitä muutenkaan pahemmin nauttisi. Myrkky se on, vaikka miltä kantilta asiaa katsoisi.



Lisäksi välttyy turhilta kaloreilta ja säästää rahaa muutaman kympin!

Vierailija
4/8 |
07.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ihmiselle ei vuoden aikana automaattisesti tule yhtään pidempää taukoa alkonkäyttöön, ja hän kokee, että sellainen on tietoisesti järjestettävä, niin näen asian niin, että alkonkäyttö on hiukan liiallista. Ei siis todellakaan sama asia kuin alkoholismi, niin kuin liitoitellen (taattuun palstatyyliin) asian ilmaisit.

Ainakin omista tuttavistani tipatonta pitävät ovat nimenomaan niitä, joilla lähes jokainen viikonloppu kuluu enemmän tai vähemmän tuiskeessa, ja nyt sitten tammikuun ajan pidetään hillitöntä melua, kun "mä oon tipattomalla".



En nyt muista numeroani.

Vierailija
5/8 |
07.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tiedä häntä

Vierailija
6/8 |
07.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ihmiselle ei vuoden aikana automaattisesti tule yhtään pidempää taukoa alkonkäyttöön, ja hän kokee, että sellainen on tietoisesti järjestettävä, niin näen asian niin, että alkonkäyttö on hiukan liiallista. Ei siis todellakaan sama asia kuin alkoholismi, niin kuin liitoitellen (taattuun palstatyyliin) asian ilmaisit. Ainakin omista tuttavistani tipatonta pitävät ovat nimenomaan niitä, joilla lähes jokainen viikonloppu kuluu enemmän tai vähemmän tuiskeessa, ja nyt sitten tammikuun ajan pidetään hillitöntä melua, kun "mä oon tipattomalla". En nyt muista numeroani.

ja todellakin vain mielipiteesi, ei mikään fakta :D toki olet myös oikeutettu siihen!

Mun käsitys tipattoman viettäjistä on se, että ne jotka siihen kykenee, heillä on hyvin asiat. Sitten on ne jotka ei siihen kykene, ja yleensähän he just huutavat suureen ääneen kuinka turhaa se on.

Sun pitää nyt vaan yrittää ymmärtää, että joillekin tämä on vaan sellainen tapa, ei huvita ottaa mitään muutamaan viikkoon, ei siinä sen kummempaa mystiikkaa :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
07.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielipidepalstahan tämä on, ja esitin mielipiteeni, johon tuo eräs vastaaja sitten kommentoi, että "unohda noiden muiden näkemykset, minun näkemykseni on se oikea". En missään vaiheessa väittänyt tipatonta turhaksi, ja itse esim. joulu- ja pääsiäispaastojen yhteydessä olen sen 4+6 viikkoa vuodessa kokonaan käyttämättä alkoholia, eli ongelmalliseksi en sitä koe.



Kiitos ja anteeks :)

Vierailija
8/8 |
07.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielipidepalstahan tämä on, ja esitin mielipiteeni, johon tuo eräs vastaaja sitten kommentoi, että "unohda noiden muiden näkemykset, minun näkemykseni on se oikea". En missään vaiheessa väittänyt tipatonta turhaksi, ja itse esim. joulu- ja pääsiäispaastojen yhteydessä olen sen 4+6 viikkoa vuodessa kokonaan käyttämättä alkoholia, eli ongelmalliseksi en sitä koe. Kiitos ja anteeks :)

en siis tarkoittanut asiaa noin, vaan lähinnä halusin rohkaista aloittajaa tipattomalle, huolimatta siitä että joku häntä (pelkästään) sen perusteella voikin nimittää alkoholiongelmaiseksi. Koska sellaisia ihmisiä riittää palstalla ja IRL.

Peace!