FM:t, pääaineena joku kieli, kannattiko? :)
Jos teet muuta kuin opetat, kiinnostaisi tietää työllistyitkö kieliopintojen jälkeen, mitä teet? Oletko löytänyt koulutusta vastaavaa työtä - mitä - vai oletko vaihtanut alaa tai täydentänyt opintoja myöhemmin?
Kyselen siksi, koska oletuksein on, että (pelkillä) kieliopinnoilla työllistyminen on haastavaa.
Mitä kieliä luit, entä pääkielesi? Sivuaineet?
Kommentit (9)
ja hyvin työllistyin. Opettajan palkka ei ole hääppöinen mutta töitä kyllä löytyy. Padagogiikan opinnot pitäisi vielä suorittaa niin voisi hakea virkaa.
Tänä päivänä työllistyt hyvin jos aineina ovat ruotsi, englanti tai espanja. Esim saksaa lukeneilla on vaikeuksia löytää töitä.
sivuaineena markkinointi. Työskentelin valmistumisen aikoihin muutaman vuoden ajan Venäjän-kaupassa, mutta halusin itse vaihtaa alaa. En edelleenkään ole tämän alan töissä, vaan enemmän toisen tutkintoni mukaisissa töissä (tradenomi).
Kielten opiskelijalle suosittelen toista kieltä sivuaineeksi, jotta työllistyminen paranee.
ja toimin kirjastonhoitajana. Suoritin sivuaineena informaatiotutkimuksen opinnot. En todellakaan suosittele, palkka on surkea (n. 2400 / kk) ja siinä on jo ikälisät mukana. Työ on rasittavaa vuorotyötä ja työnkuva yksitoikkoisen tylsä. Akateemisia opintoja ei pääse hyödyntämään. Lukion kieltenopettajana tienaat yli tonnin enemmän.
englantia opiskelleita muutaman. Opettajiksi tähdänneet ovat työllistyneet ihan ok. toki sijaisuuksien kautta, mutta virka taitaa nyt olla jo kaikilla muutama vuosi opiskelun jälkeen.
Kaksi kielenkääntäjää tunnen myös. Toinen oli tosi aktiivinen opiskeluaikana ja työllistyi heti valmistuttuaan käännöstoimistoon vakkariksi. Toinen on flegumpi ja työtön ollut vuosia. Jotain pätkää vaatekaupoissa tai toimistoilla apuhommissa, mutta enimmäkseen kotona.
ja toimin kirjastonhoitajana. Suoritin sivuaineena informaatiotutkimuksen opinnot. En todellakaan suosittele, palkka on surkea (n. 2400 / kk) ja siinä on jo ikälisät mukana. Työ on rasittavaa vuorotyötä ja työnkuva yksitoikkoisen tylsä. Akateemisia opintoja ei pääse hyödyntämään. Lukion kieltenopettajana tienaat yli tonnin enemmän.
Pääaine saksa, laaja sivuainen informaatiotutkimus. Nyt tosin töissä vientiyrityksessä. Kirjastoon joskus halajan. Palkkani nyt yhtä kehno kuin sinulla :-)
kun verrataan kaunokirjallisuuden suomentajiin :)
Ap:lle vastaukseksi, vaikken ihan virallisesti FM vielä olekaan: kyllä kannatti. Jos intohimo on löytynyt jostain, sitä saa opiskella syvällisesti, tulla asiantuntijaksi ja sitten vielä työskennellä sen parissa, niin mikäs sen parempaa? Tiesin, ettei näillä hommilla kroisokseksi tulla, mutta en olisi voinut valita toisin. Ehkä kieli siis valitsikin minut :)
Kurssikavereitani on opettajina, kääntäjinä, järjestötöissä, tutkijoina, suurlähetystöissä, kustannustoimittajina jne.
Työllistyin jo ennen valmistumista viestinnän tehtäviin. Sivuaineina mm. viestintä ja markkinointi.
Työvuosina on tullut huomattua, että ko. tutkinto antoi todella hyvät valmiudet mm. tekstien tekemiseen, sillä esim. monilla KTM-kollegoilla on oikeakielisyys aika hakusessa.
Nyt toimin viestinnän asiantuntijatehtävissä isossa kv-organisaatiossa ja työkieli englanti. Oman kokemuksen pohjalta sanoisin, että kieliopintoja on hyvä täydentää jollain vähän ns. kaupallisemmilla aineilla, ettei jämähdä umpihumanistiksi.
Mulla oli pohjoismainen filologia pääaineena ja hyvin työllistyin. Opettajan palkka ei ole hääppöinen mutta töitä kyllä löytyy. Padagogiikan opinnot pitäisi vielä suorittaa niin voisi hakea virkaa.
Tänä päivänä työllistyt hyvin jos aineina ovat ruotsi, englanti tai espanja. Esim saksaa lukeneilla on vaikeuksia löytää töitä.
Pakkoruotsi poistuu lähivuosina. Mites työtilanne sen jälkeen?
Olen lukenut venäjää ja olen sekä itse että kaikki kaverit ovat työllistyneet usein jo opiskeluvaiheessa tai nopeasti valmistumisen jälkeen yleensä johonkin itämarkkinoilla toimivaan vientiyritykseen. Yksi kaveri on jossain eu-byrokraattihommassa. Opettajina ei ole ketään. EN tosin kyllä tiedä, ketään, joka olisi valmistunut pelkillä kieliopinnoilla, ainakin meidän yliopistossa on nimittäin pakko lukea myös jotain sivuainetta. Usein se on ollut markkinointi tai viestintä tai ylrityiksen taloustiede tai joku vastaava.
ENglantia lukeneista on sitten opettajina useampia. Mutta on niitäkin muuallakin, etenkin hallintohommissa erilaisissa koulutuslaitoksissa.
POhjoismaisella filologialla lienee vaikein työllistyä.