Kiitos terveyskeskukselle! ¤#%""!
Lapsi oli 12 päivää kovassa kuumeessa. Lopulta tauti hellitti, mutta nyt jälkitautina tietysti korvatullehdus ja kuume taas 39. Päivystyksen vastaus:
antakaa Panadolia ja pärjäilkää maanantaihin. Ei auta, vaikka sanon, että by the way lapsi on allerginen parasetamolille.
Toivottavasti saan ajan yksityiselle. En halua lapsen enää antaa kärsiä korvakivusta.
Kommentit (17)
Korvatulehdus ei ole päivystysasia, se lukee esim Hussin nettisivuilla!
Äiti joka tietää lapsensa olevan parasetamolille allerginen ymmärtää varmaan itse antaa lapselle jotain muuta tulehduskipulääkettä, ei siihen tk:ta tarvita!
Miksi sulla ei ole kaapissa lapsellesi sopivaa kipulääkettä?? Niissä on pitkät säilyvyysajat, joten olisit kyllä voinut varautua ajat sitten. Nyt sitten lapsi kärsii tyhmän äidin takia.
johon mahtuu arkipäiviä ja terveyskeskuksen aukioloa aika monta päivää? Sitten lauantaiaamuna keksit, että nyt pitää lähteä päivystykseen?
:=D
Vähän samanlaista toimintaa kuin juopoilla, joilla voi olla jalka poikki viikon ja sit kun viina loppuu, he hoksaavat sen ja tulevat sitten päivystykseen viikonloppuna.
mutta iskevät aika pikaiseksi. Kun kipu iskee, menee kipuhorkkaan ja mikään särkylääke ei auta.
Annan kyllä myötätuntoni ap.lle. Olen itse korvatulehduslapsi ja toisesta korvasta kuulo on heikentynyt juuri siksi, että asuimme maalla ja äidillä ei ollut autoa. Joten korvani vahingoittui pitkittyneiden korvatulehdusten seurauksena.
Ja vasta nyt sä haet lääkärin apua? Ei jessus, mitä "huolenpitoa" vanhemmilta..
- kuka pitää 2 vkoa mukamas lasta kovassa kuumeessa ilman lääkärissä käyntiä?
- miten parasetamolille allergisen lapsen äidillä ei ole kaapissa muuta kuin parastemolia annettavaksi...ja jos on, miksi ei anna sitä turvallista lääkettä..?
sait tk:sta.
Meilläki on lapsi ollut pitkään kipeä. Angiinassa.
Angiinaa ollaan tietysti hoidettu ja sen takia käyty muutaman kerran tk:ssa.
Tk:sta ovat neuvoneet, että jos nousee korkea kuume (sen jälkeen kun oireet ovat jo kerran helpottaneet) niin sitten pitää tulla takaisin tk:een tai mennä päivystykseen.
No täällähän vasta fiksua porukkaa onkin. En ole teille tilivelvollinen, mutta pistänpä pari riviä tähän, ennen kuin menemme yksityiselle lääkärille.
a) lapsi allergisoitu parasetamolille aivan juuri. Pronaxen on hyvä pitkävaikutteinen lääke, jonka rinnalla pitäisi antaa jotain muutakin, mutta lapsi on allergisoitunut aivan juuri, joten valitettavasti meillä ei ole sopivaa toista lääkettä. Kaikkitietäville tiedoksi: esim. Ibumax ei käy
b)Missä sanotaan, että lääkärissä aiemmin EI olisi käyty? Kaikkitietäville tiedoksi: viruksen aiheuttamalle pelkälle kuumeelle ei ole hoitoa (uskon kyllä, että kaikkitietävät vaativat antibioottia tms - turhaan)
jne.
Voi teitä. Voimahali!
:P
johon mahtuu arkipäiviä ja terveyskeskuksen aukioloa aika monta päivää? Sitten lauantaiaamuna keksit, että nyt pitää lähteä päivystykseen?
:=D
Vähän samanlaista toimintaa kuin juopoilla, joilla voi olla jalka poikki viikon ja sit kun viina loppuu, he hoksaavat sen ja tulevat sitten päivystykseen viikonloppuna.
jos se korva on kipeä nyt, niin se on kipeä nyt eikä esim toissa päivänä
KOVASSA kuumeessa 12 päivää, eiköhän olis jotain löytynyt taikka sinä olisit vaatinut parempia tutkimuksia. (niin ainakin olettasin kenen tahansa äidin tekevän...) Olet avuton.
yksinäänkin. Ja sitäpaitsi parasetamoli on ainoa tavallinen kipulääke (siis kun ei lasketa mitään vahvoja morfiinipohjaisia yms), jota sen kanssa rinnakkain voi antaa.
Olen sitä mieltä, että yöllä päivystykseen ei pidä lähteä korvavaivan takia, mutta seuraavaan arkipäiväänkin odotuttaminen on liiallista. Viikonloppuna pitäisi päiväsaikaan päästä tutkittavaksi.
Siitä kun lapsesi nyt sai korvatulehduksen? Oisko heidän pitänyt ennalta määrätä kuuri, ihan varmuuden vuoksi? Vai siitä kun eivät ole auki viikonloppuisin?
näin kiihkeästi huonontuneita terveyspalveluja.
Minulla on tässä 2 esimerkkiä samantyylisistä tilanteista.
Tytöllä pissaus kirveli. Kävimme tk.ssa otattamassa torstaina viljelyn. Tulos saatiin perjantaina. Oli plussalla ja tulehdusta. Mutta kuuria ei saatu, koska vaadittiin toinen viljely. Soitin päivystykseen, että ottavatko viljelyn vastaan. Eivät ota, koska ei ole heidän asia. Maanantaina oman alueen tiimiin ja sielä uusi viljely.
Lapsi sunnuntaina osastolle munuaisaltaan tulehduksen takia.
Pojalla kurkku kipeä ja nielu valkoinen. Oman alueen tiimissä ei aikoja perjantaina. Käskettiin mennä päivystykseen. Päivystys käännytti takaisin, koska lapsen angiina ei ole päivystysasia. Maanantaina sitten oman alueen tiimiin viljelyn ottoon. Seuraavaan päivään odottelua, mutta maanantai-iltana sairaalaan kurkkupaiseen takia.
Meillä ei ole viikonloppuna yksityistä päivystystä. Olemme siis täysin sen vastaanottoapulaisen armoilla kun hän ei päästä lääkäriin.
Mene Yliopiston Apteekkiin ja hae Puuduttavia korvatippoja, anna sitä Pronaxenia kun muu ei käy. Tiedät ihan hyvin, että sen rinnalla ei voi antaa Ketoriniakaan, eli vaihtoehtojahan ei ole.
Parasetamolihan ei ole tulehduskipulääke, joten sen takia sitä voi antaa yhdessä pronaxenin kanssa. Pronaxen kyllä yksinään vie aika tehokkaasti kipua pois.
T:sh
Onneksi aikoinaan tajuttiin ottaa vakuutus lapselle.