Pitääkö uudet verhot pestä ennen käyttöä
Kommentit (16)
Miksi pitäisi? Tuskin hinkkaudut verhoja vasten?
Ovatko sellaisenaan ok? Tarkoitan lähinnä pituutta. Eli jos verhoja pitää lyhetää niin on syytä huomioida, että pesussa ne sitten lyhentyvät lisää. Siinä tapauksessa kannattaa pestä ensin tai tehdä runsaat käännösvarat joista voi myöhemmin tarvittaessa jatkaa.
Kiitos. Ajattelin lähinnä homeenestoainetia ja hajuja.
t. ap
Kaikki pitää pestä nykyisin. Kaikki tulee kiinasta ja myrkkyjen määrä on valtava. Pölyt homeet jne lisäksi
Mä pesen, koska en voi tietää, millaisia kemikaaleja niissä on.
Kai se olis järkevää mutta mä oon ainakin niin laiska silittämään että en pese uusia verhoja :D
Vallila ainakin varoitti pesemästä.
[quote author="Vierailija" time="30.04.2014 klo 21:19"]
Vallila ainakin varoitti pesemästä.
[/quote]
Oikeesti? Kerro lisää!
[quote author="Vierailija" time="30.04.2014 klo 21:19"]
Vallila ainakin varoitti pesemästä.
[/quote] Koska niihin tulee ikävät pesuraidat joita ei saa enää pois.Verhot silloin käytännössä pilalla.
Pesettekste sohvat ennen käyttöä...?
Mun mielestä verhot menettää pesussa jämäkkyyttään ja ryhtevyyttään, kun mua ei kiinnosta niitä silitellä ja tärkätä tms. hullun lailla.
Heikompilaatuiset verhot voivat olla pesun jälkeet pelkät veltot retaleet, kun viimeistysaineet on pesty pois. Ryhdikkyys valuu siis pesuvesien myötä viemäriin. Jos haisevat, niin äkkiä pois muovipussista ja tuulettumaan ulos riittävän pitkäksi ajaksi, niin raikastuvat.
[quote author="Vierailija" time="30.04.2014 klo 19:26"]
Kiitos. Ajattelin lähinnä homeenestoainetia ja hajuja.
t. ap
[/quote] Eu on kieltänyt kankaissa homeenestoaineet.Tuoksuja voi olla jotka johtuvat lähinnä väriaineista.Pestä kannattaa jos laatu ei kutistu tms. esim. polyesteristä olevat verhot.Pellava ja puuvilla kutistuvat 2-8%
Älä pese. Haju lähtee ajallaan ja Kiinan myrkyt ei mene viemäriin.
Ei.