Oletteko käyneet tänään Ravintolapäivässä.
Meillä Kurikassa oli tänään ensimmäisen kerran ravintolapäivä. Käytiin syömässä 80-luvun tyyliin lounas.
Kommentit (8)
Täällä sai kolmen ruokalajin lounaan 10 eurolla aikuinen, 5 eurolla per lapsi. Eikös ravintolapäivän idea ole, että ei rahasteta.
ap
Joo, käytiin kiertämässä Esplanadin puiston kojut. Syötiin vietnamilaista grillattua sikaa ja Saigon-patonkia. Paljon oli ulkomaalaisia ruokia, etenkin aasialaisia!
[quote author="Vierailija" time="17.05.2014 klo 15:27"]Joo, käytiin kiertämässä Esplanadin puiston kojut. Syötiin vietnamilaista grillattua sikaa ja Saigon-patonkia. Paljon oli ulkomaalaisia ruokia, etenkin aasialaisia!
[/quote]
Ai vitsi, pitäskö ihan asiakseen lähteä sinne kun kerran on aasialaista ruokaa tarjolla! Etenkin vietnamilainen on tosi nam!
Käytiin ihanassa kakkubuffetissa Kampissa.
En halua syödä muiden äitien tekemää safkaa. Tulin kotiin ja laitoin rypsiporsasta paistinpannuun, oli liian suolaista, lisäsin vielä kermaa vaikka siinä olikin. Söin porkkanakaalisalaatin kanssa ja omena vielä päälle plus oli todella hyvää leipää, maksoi 3,99
Käväisin perheen pyörittämässä pihakahvilassa. Pala kakkua ja lasillinen mehua maksoi reilut 2 euroa, kun samasta saisi maksaa ihan oikeassa helsinkiläisessä kahvilassa ainakin viisi euroa, ellei jopa lähemmäs kymmenen. Ja oli muuten hyvää kakkua!
Töölössä kävin. Ylihinnoiteltu eikä erityisen maukas. Petyin.
En käynyt, Keski-Uusimaa paikkana.
Hinnat ovat aivan törkeän kalliita eikä tarjonta ollut kuitenkaan sen kummempaa mitä kotikeittiössä saa itsekin aikaan.
Voi olla, että olen vaan nirso, koska taloudessamme on sekä kokki että leipuri. :)