Uuh, olen nero. Ja kaveri saa häälahjansa.
Olen rutiköyhä opiskelija. Vuokran, puhelinlaskun ja netin jälkeen jää opintotuesta ja asumislisästä ruhtinaalliset 200 euroa ruokaan, vaatteisiin, kulkemisiin ja elämiseen.
Kaverilla on häät ja löysin itselleni häihin juhlamekon kirpparilta kahdella eurolla ja kengät onneksi omistin. Häälahjaa mietin pääni puhki, kun rahaa ei ollut ollenkaan.
Sittenpä näin ilmoituksen asunnonvälittäjästä, jolta saa Stockan 50€:n lahjakortin, jos sen päästää arvioimaan kodin myyntiarviota. Asun vuokralla kantakaupungissa, en HOAS:n kämpässä, joten pystyin kutsumaan tuon välittäjän luokseni. Otin taloyhtiöstä selvää ja latelin välittäjälle kaikki menneet ja tulevat remontit ja kerroin, minkälaista asuntoa seuraavaksi olen etsimässä ja mitä itse olin ajatellut asunnon arvoksi.
Täydestä meni, 50€ lahjakortti tuli Stockalle ja kaverin häälahja hankittu :)
Kommentit (12)
Osta sillä lahjakortilla Stokkan jostain alelaarista niille se häälahja ja lopuilla rahoilla itsellesi jotain!
Kai se kiinteistövälittäjä kehui kovasti olevansa "alueen asiantuntija"? Ihan parhaat naurut sain kerran yhden sukulaiseni portaikossa, kun ilmoitustaululla oli vierekkäin Espoon kruunun (Espoon kaupungin vuokrataloyhtiö) yhteystiedot ja vieressä jonkun LKV:n mainos, että etsii asuntoa asiakkalle tästä taloyhtiöstä, ja alla tietty "alueen suurin asiantuntija asuntokaupoissa":)
Kröhö.. tuota.. mikäs sen välitysfirman nimi on..?
Kyselee toinen köyhä opiskelija :)
[quote author="Vierailija" time="06.05.2014 klo 12:20"]
Kröhö.. tuota.. mikäs sen välitysfirman nimi on..?
Kyselee toinen köyhä opiskelija :)
[/quote]
Lahjakortin saamiselle on kuitenkin tiukat ehdot, eikä sitä voi pyytää mihinkään opiskelija-asuntolaan, vuokra-asuntoon tai soluasuntoon. Pitää olla asunnon omistaja ja kaikkien asunnon omistajien pitää olla paikalla.
Copypeistasin lahjakortin ehdot tähän: Lahjakortin ehdot: Välitysliike pidättää oikeuden päättää suoritetaanko arviokäynti vai ei, vain asunnon omistaja voi tilata arviokäynnin, kaikkien omistajien on oltava paikalla arviokäyntiä tehdessä (voidaan sopia toisin välittäjän luvalla), lahjakortti postitetaan kirjattuna kirjeenä 6 viikon sisällä arviokäynnin toteutumisesta, jos lahjakorttia ei noudeta ja se palautuu välitysliikkeelle, asiakas menettää oikeuden lahjakorttiin.
En nyt kehota huijaamaan, mutta kyllä tämä nyt vaan pelasti köyhän opiskelijan lahjapulman. Asunnonvälittäjä kävi maaliskuussa ja sain lahjakortin eilen, eli siinä kestää vähän.
ap
Taitaapi Nordic Housingilla nyt puhelimet piristä :)
Niin ja mieti paljonko saat rahaa jos myyt sen kämpän!
Tarviko esittää mitään todistuksia asunnon omistuksesta?
[quote author="Vierailija" time="06.05.2014 klo 13:54"]
Tarviko esittää mitään todistuksia asunnon omistuksesta?
[/quote]
Ei, mutta välittäjä voi kyllä halutessaan ottaa sen selville ja kieltäytyä tulemasta, jos asunto ei ole arviointia haluavan nimissä.
Huh, toivottavasti ne siellä firmassa ei nyt ala jahdata sua, kun paljastit tämän täällä! :D
Hmm, kuka asuntosi siis omistaa, kun aloitusviestissä sanoit asuvasi vuokralla? Vai oliko asunnon omistaja mukana juonessa?
Ovelaa. :DDD