Olenko ainoa joka ei lihoa herkuilla?
Safkojen päälle jätskiä ja irtokarkkeja milloin vain. Oon vissiin läpipaska. Mutta en kyllä laihdukaan.
Kommentit (18)
ap, kerropa ikäsi. Jos olet alle 30, niin et varmasti vielä lihokaan. Se alamäki alkaa kolmekymppisenä.
Ehkä et liho, mutta sokerista tulee huono iho, väsyneen näköinen naama ja selluliittia.
[quote author="Vierailija" time="06.05.2014 klo 11:33"]
ap, kerropa ikäsi. Jos olet alle 30, niin et varmasti vielä lihokaan. Se alamäki alkaa kolmekymppisenä.
[/quote]
Mulla alkoi vasta 35-vuotiaana. Siihen mennessä täysin terve, sen jälkeen koko ajan joku kohta kolottanut tms. ja aineenvaihdunta hidastunut selvästi. ohis
Olet, sillä minä en liho. Lihoa....kuulostaa jotenkin possun teurastamiselta, lihoiksi laittamiselta!
No mikä siinä on vaikeeta ymmärtää et toiset vaan saa mässäillä? Jos ap on ollut lihomatta jo kauan, tuskin se yhtäkkiä alkaa...
Olet ap kyllä varmaan ainoa tästä ketjusta joka ei osaa kunnolla suomea. Lihon, en liho.... En lihoa???
En minäkään liho. Ikää päälle 30v.
Kyllä vaan lihot jos ylität kalorimäärätarpeesi päivittäin.
Olet. Jos syöt enemmän kuin kulutat niin lihoat kyllä lopulta. Ei pelkillä herkuilla tietenkään lihoa, jos sitten ei syö tavallista ruokaa vaan saa ne päivän parituhatta kaloria pelkistä herkuista. Vaikka puutostilojahan siitä tietysti tulee.
Ja tosiaan, kaikilla se rasva ei kerry niin että ulospäin näkyisi, mutta sisäelinten päälle ja verisuoniin se rasva kyllä silti kertyy. Se ei todellakaan ole hyvä juttu, vaan voi ajan kuluessa johtaa lopulta sydänkohtaukseen.
Et ole ainoa, mulla on ihan sama homma. Mutta opettele AP suomea, se kuuluisi sanoa "joka ei liho". Lihoa ei ole oikein. Et sano myöskään että "joka ei seisoa jaloillaan" vaan "seiso jaloillaan" jne.
Miten numero 11 ei saa haukkuja??
Mun tuttava on tälläinen joka ei liho millään vaikka syö herkkuja ruuan päälle joka päivä ja hän on myöskin hyvin laiha. Hän oli käynyt kehonkoostumismittauksessa ja hänellä on rasvaa ja lihasta ihan liian vähän sekä hyvin nopea aineenvaihdunta mikä tarkoittaa sitä että hän kuluttaa päivässä yli 3000 kaloria, vaikka ei edes harrastaisi liikuntaa. Niinpä hän yrittää syödä paljon ja monipuolisesti sekä käydä salilla ettei myöhemmin tulisi ongelmia puuttuvan lihasmassa vuoksi. Että kyllä niitä vain on ihmisiä jotka eivät liho ihan sama mitä syövät. Kyllähän sitä on vähän kateellinen mutta minkäs sille voi!
Taas kerran: en liho tai en lihoa, kumpikin yhtä oikein (verbin perusmuodot lihoa ja lihota). Mulla alkoi lihominen vasta 50 vuotta täytettyäni, tai lihoisin, jos söisin niin kuin nuorempana.
Se on liho!
Ei lihoa.
Ei mulla muuta tähän.
Lihoaminen on sana jonka olen oppinut vasta tällä palstalla. Kerrotaan sen olevan oikeakielinen muoto myös, mutta en kyllä koskaan kaunokirjallisuudessa yms. ole sihhen aiemmin törmännyt. Kuten en sanoihin enään tai kuuLLostaakaan.
Minäkään en liho. En tosin syö mitään epäterveellistä, vaan esim. manteleita ja muita pähkinöitä. Saatan syödä pussillisen manteleita päivässä. Tosin on siitä sellainen seuraus,että seuraavana päivänä olo on niin täyteläinen, että jätän syömiset aika vähiin. Siihen varmaan hoikkuuteni sitten perustuukin. Elimistöni itse kontrolloi hyvin syömisiäni.
Se lihominen vie aikansa, mutta sitten KUN alat lihomaan, sitä ei olekaan ihan helppo pysäyttää. Sitten itketään, että syö mitä vaan niin paino senkun nousee, apua..