Yllätysraskaus
Mies on töissä eikä voi siellä vastata puhelimeen. Minä tärisen kotona. Tein raskaustestin, koska kuukautiset ovat myöhässä ja tahdoin vain varmistaa, että enhän minä nyt mitenkään voi olla raskaana. Ihan selvät kaksi viivaa siihen sitten piirtyi...
Ensimmäinen ja ainokainen lapsemme on neljävuotias, ja sisarusta hänelle yritettiin aktiivisesti kaksi vuotta. Saimme aikaan yhden kemiallisen raskauden ja yhden kohdunulkoisen. Kohdunulkoisen jälkeen totesimme, ettemme jaksa enää, ja yrittäminen loppui. Ehkäisyä emme sitten sen kummemmin ruvenneet hankkimaan, kun kerran nuo epäonnistuneetkin raskaudet olivat molemmat alkaneet ovulaatiotestejä kyttäämällä.
Ajankohta voisi olla ihanteellisempi, ja nyt pelkään, ettei mies ilahdu alkuunkaan. Kun luin testin, sanoin itsekseni ääneen "voi paska". Nyt kuitenkin innostus alkaa nostaa päätään, enkä taida toivoa varhaista keskenmenoa. (Abortti ei tulisi kysymykseen tässä tilanteessa, kun se olisi mielestäni tilanteessamme moraalisesti kestämätöntä.)
Onko muita samassa tilanteessa olevia tai olleita? On varmasti, mutta olisi kiva kuulla vähän vertaistukea. :)
Kommentit (4)
Olisi ollut tällekin epelille biologiantunti poikaa. Mies ja nainen harrastavat seksi tuloksena saattaa olla yllätys yllätys rumpujen pärinää...raskaus!
ootko käynnä vieraissa.... vaikka "BBC:llä"
Kun ensin ei tule pitkään, pitkään aikaan raskaaksi, vaikka mitä tekisi, niin se on kyllä ihan oikeasti yllätys, jos täysin yrittämättä ja melko hiljaisella seksielämällä raskaus sitten saakin alkunsa.
Tiedän siis ihan täysin, että oli typerää luottaa "ei se ennenkään onnistunut" -ehkäisyyn. Se tunne vain oli aika vahva, että ei tulisi enää onnistumaan... Kohdunulkoinen varsinkin oli henkisesti sen verran kova pala, etten enää uskonut kroppani toimivan normaalisti lisääntymisasioissa.
Kuinka raskaus voi olla yllätys??? Ootko neitsyt ja kävikö sulle kuten Marialle...sait Jumalalta ilmoitus että odotat esikoista ... Hallo jos oot ollut miehen kanssa niin raskaus ei mitenkään voi olla yllätys....onko naiset tosissaan niin tyhmiä...?????!!!! Etkö tienyt siita ettei mikään ehkäisykeino ei pystyy takaa 100% ?????? Voi Luoja!!!!! Ensin sekstailevat ja sitten ihmittelivat raskauttaa...on tää kyllä kumma juttu että nainen on tullut raskaaksi!!!!!!