Te, jotka olette aloittaneet vellit aikaisin!
MIKSI? Äidinmaidonkorvikkeessa on 66 kcal/100 g ja Muksun perunaporkkanavellissä 70kcal/100 g, ero on olematon!
Kommentit (6)
ja koko ajan sai olla maitoa tarjoamassa. Paino oli myös kovasti nousujohteinen, joten velli tuli avuksi ja sillä tasoitettiin paino ja velli piti myös paremmin nälkää.
neuvolassa sanottiin, että vellit kannattaa skipata kokonaan, koska ovat ihan turhanpäiväisiä. Suositeltiin siirtymään suoraan puuroon, niinpä ei ole meillä ensimmäistäkään velliä keitetty.
Ihan neuvolan kehotuksesta. Poika oli kokoajan nälkäinen eikä rintamaitoa tullut tarpeeksi. Yöllä poika nukkuin tunnin ja heräsi nälkään....ja taas syötiin ja taas nukuttiin tunti. En jaksanut tuota rytmiä kovin montaa yötä.
oli reppana kipeänä eikä mikään ruoka maistunut. meinasin että keitän ihan lirua kauravelliä maitoon ja laitan vaikka sokeria lisäksi, että se ois jotenkin semmoinen " hoivaava" ateria. nokkamuksita tarjoilin tämän keitokseni, mutta ei meidän muksu kai oikein ymmärtänyt mistä oli kyse. hörppäsin sen sitten lopulta itse ja mun mielestä oli ihan hyvää.
Meillä vellit aloitettiin 2kk iässä, ei niin pieni osaa vielä edes syödä!
t. se alipainoisen vauvan äiti jolle lääkäri suositteli velliä
miksi itse et jois pulloa keskiolutta mielummin, kuin vaikka 2 keitettyä perunaa... hmm.. siinäkin kalorit liki samoissa. ..