Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä on mielestäsi jo ylihuolehtivaisuutta? Nykyajan hörhöilyä?

Vierailija
19.02.2007 |

Eli mikä lapsen kasvatuksessa naurattaa, jos näet jonkun tekevän niin?



Mua naurattaa kun naapuri nukuttaa lastaan makuuhuoneessa, niin siellä on itkuhälyttimet päällä...heh

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
19.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska kun ovi on kiinni ei itku kuulu olkkariin. Talo on uusi ja äänieristykseen on panostettu. Ei todellakaan mielestäni ylihuolehtimista.

Vierailija
2/7 |
19.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

JOkainen pieni punoitus poskilla tai näppy on allergiaa ja hirveä haloo siitä! OIkeasti, lapset punoittaa/on kalpeita, on näppyisiä (ennen niitä sanottiin hikinäpyiksi) tai nostattaa kuumeen, tai masu on

löysällä yms ihan muuten vaan. Ei tarvitse olla niin vauhko!!



t. 4:n äiti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
19.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikki mitä hönen oma kultamussukkansa on tehnyt, sanonut tms on ihanaa, kaunist, herkkää jne. Suut auki katsottiin me muut äidit kerhossa tämän naisen hyysäystä, oikeasti hävetti että nelivuotiasta piti kehua joka asiasta, vaikka ei mitään kummempaa tehnyt, tyyliin, hienosti istuit siinä minuutin, olen todella ylpeä sinusta, ihana viiva paperissa(kun piti piirtää vaikkapa risti) ja muita ihme juttuja. Normaalit kehut tietysti ok, mutta kun sekin oli hienoa kun tämä poika heittäytyi huutamaan vaunujemme tielle keskellä autotietä niin siitäkin sai kehuja!! omalleni olisin sanonut että ylös ja äkkiä ja kävelytielle...tämä poika sai kehut hienosta heittäytymisestä (autotie!!!) ja kehuja kun ei huutanut kuin hieman, ja nousi nopesti ylös (kolmen kehotuksen jälkeen) kyllä oli tämä mamma hieman huuli pyöreänä.. samoin lapseni jotka kysyivätkin että mikä tuolla pojalla ja sen äitillä on hätänä? :)

Vierailija
4/7 |
19.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voiko tollasia ihmisiä olla?

Vierailija
5/7 |
19.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli pudonnut puusta ja äiti laitto laastaria polveen ja varoitteli, että pojan pitäisi olla hieman varovaisempi.

Seuraavassa kuvassa sama tilanne 2007, jossa poika pudonnut puusta, mutta nyt äiti ilmoittaa, että on parasta kaataa koko puu...

Vierailija
6/7 |
19.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutoin ehkä liika ylihuolehtivuus voisi olla sellaista, että hyppää lapsen perään / rauhoittelemaan jokaisen pienimmänkin asian vuoksi tyyliin " voivoi, hyshys, mikäsullenyttuli, äläitkekultapieni, tuleäitinsyliin... Tarkoitan nyt siis esim. sellaista tilannetta, että juuri seisomaan oppinut tipahtaa pykkylleen pehmeälle matolle, eikä tälle käy kuinkaan - hieman vain säikähtää tilannetta tms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
19.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin on itkuhälytin pysyvästi päällä lapsen huoneessa, vastaanotin olohuoneessa. Vanhassa talossa portaikkon on niin eristetty, että vasta kunnon huuto kuuluisi alakertaan.



Ylihuolehtimista on ruokavalion kyttääminen (jos ei allergioita tms) aina ja kaikkialla. Ja lasten touhuihin puuttuminen silloinkin, kun ne sujuvat ihan normaalisti. Ei leikkiä saisi ohjata koko ajan, eikä jokaista kinaa sovitella.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi yksi