Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi "Tiedättekö kuinka kamala tilanne Syyriassa on" ketju poistettiin?!

Vierailija
16.08.2015 |

Hä?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
16.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.08.2015 klo 16:52"]

Sanonpa vaan, että tulee päivä, jolloin tälle nykyiselle asenneongelmaiselle medialle avoimesti nauretaan. Meillä on vakava yhteiskunnallinen ongelma. On asioita, joista EI SAA PUHUA.

[/quote]

Samainen ongelma on ollut olemassa niin kauan kun on ollut printtimediaa olemassa eli jostakin 1600 - luvulta alkaen. Netti on hieman tasannut tilannetta nyt kun sensuurikoneistoa ei vielä käytetä täysimääräisesti väärien mielipiteiden eliminoimiseen. En pitäisi kovin todennäköisenä että tilanne muuttuisi parempaan suuntaan lähivuosikymmenten kuluessa.

Vierailija
2/12 |
16.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mainitsenpas tässäkin keskustelussa erään Helsingin Sanomien toimittajan nimen, jolla viime aikoina on saanut keskustelun poistumaan. Tuomas Muraja kirjoitteli Oulun raiskaustapaukseen liittyen varsin outoja viestejä, joista lähdettiin peräämään Hesarilta tietoa. Välittömästi tuon kyselyn jälkeen Hesari kiinnostui julkisen kysymyksen esittäjän eli MV - lehden tekijänoikeusrikkomuksista ja erinäiset "vapaat toimittajat" ryhtyivät kyselemään/painostamaan MV - lehden mainostajia lopettamaan mainostuksensa. Ajoitus oli tietenkin pelkkä sattuma eikä sillä ole mitään tekemistä MV-lehden julkaisemien Hesarin toimittaja Murajan kirjoittamien Facebook - viestien kanssa.

Sanoma OY:n palstalla säännnöt tietenkin määrää Sanoma OY, mutta olisi reilua kirjata palstalla kielletyt puheenaikeet selkeästi esille palstan sääntöihin. Nythän sellainen luettelo mitä ilmeisemmin on olemassa mutta sitä vain ei ole missään näkyvissä. Olen kirjoitellut palstoilla joissa mielivalta moderaatiopolitiikassa oli moderaattorin itsensä toteama mutta Suomen johtavan lehtijulkaisijan luulisi olevan sellaisen yläpuolella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
16.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ootko nähnyt vastaavissa ketjuissa moden vastausta? Et, joten täysin turha ketju.

Vierailija
4/12 |
16.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siinäkö ei ollut rasismia tai kiusaamista?

Vierailija
5/12 |
16.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole turha ketju sikäli, että tämä osaltaan muistuttaa Sanoma OY:n moderointipolitiikan epäjohdonmukaisuudesta. Oikeasti heillä on luettelo aiheista, joista ei saa keskustella mutta palstan sääntöihin kyseistä luetteloa ei ole näkyviin kirjoitettu. Avoimuutta peliin kiitos. 

Käyttääkö joku porukka tällä hetkellä poistopyyntöjä politiikan tekemisen työkaluna? Eli riittävän moni kun lähettää asiallisestakin ketjusta poistopyynnön niin ketju poistuu. En suuresti hämmästyisi vaikka tässä olisikin pientä "masinointia".

Vierailija
6/12 |
16.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä, kävin asioilla ja aioin jatkaa ketjun lukemista, niin hups, sivua ei löydy. En tiedä mitä siinä oli

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
16.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
8/12 |
16.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monissa poistetuissa ketjuissa eilen ja tänään ei ollut mitään asiatonta - ainoastaan väärä aihe. Minulla on niitä ketjuja vielä auki toisissa ikkunoissa ja tarkistin keskustelun sisältöä. Ei yhtään aisiatonta viestiä tai tekijänoikeuksien rikkomusta, silti poisto. Joku harrastaa poliittista toimintaa tai käyttää modeja oman tomintansa työkaluina poistopyynnöin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
16.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisiko poliittisesti värittyneestä poistopolitiikasta uutisaiheeksi jos tästä keräisi hieman aineistoa?

Vierailija
10/12 |
16.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanonpa vaan, että tulee päivä, jolloin tälle nykyiselle asenneongelmaiselle medialle avoimesti nauretaan.

Meillä on vakava yhteiskunnallinen ongelma. On asioita, joista EI SAA PUHUA.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
16.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
12/12 |
17.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässäpä eräs mielenosoitus, jonka mainokset on Sanoma OY visusti tahtonut pois palstalta. Tai sitten vasemmistoliiton aktivistit vain käyvät pommittamassa ylläpitoa poistopyynnöin aina kun aihe nousee esille. Aika erikoista toimintaa kuitenkin se, että ylläpito suostuu poliittisin perustein tapahtuvaan mielipiteiden vaimentamiseen palstalla, jonka ei ainakaan sääntöjensä perusteella pitänyt olla poliittisesti värittynyt.

http://www.vauva.fi/keskustelu/4558041/ketju/muistakaa_19_8_mielenosoitus_monikulttuurista_painajaista_vastaan

Mielenosoituksen tarpeellisuudestahan saa jokainen olla mitä mieltä tahansa mutta sen olemassaolosta pitää saada kertoa. Ilmoituksessa ei ole vihapuhetta eikä rasismia mutta silti sitä on jatkuvasti pyritty pitämään pois palstalta. Arvoisat vasemmistoliittolaiset ja anarkistit: Mitäpä jos kunnioittaisitte poliittisen mielipiteen ilmaisuvapautta tällä kertaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi seitsemän