Kiihotus kansanryhmää vastaan
Kiihotus kansanryhmää vastaan on puhetta tai kirjoitusta, jonka tarkoitus on halventaa tai pelotella kansanryhmää tai lietsoa väkivaltaista tai syrjivää toimintaa kansanryhmää kohtaan. Yleensä kansanryhmällä tässä yhteydessä tarkoitetaan rodun, etnisen taustan, kansallisuuden, uskonnon, seksuaalisen suuntautumisen tai vammaisuuden määrittämää kansanryhmää.
Pikafaktoja
Kansanryhmää vastaan kiihottamisen juridinen asema vaihtelee maittain, sillä sen nähdään usein olevan eri kannalla sananvapauden kanssa. Toisaalta kunnianloukkauskin ohittaa sananvapautta määrittelevät lait useimmissa maissa. Kansanryhmää vastaan kiihottamisen kriminalisointi on sananvapauden rajoitus.
Suomessa
Määrittely
Suomessa rikoslaki (13.5.2011/511) määrittelee kiihottamisen kansanryhmää vastaan 11 luvussa, joka sisältää sotarikokset ja rikokset ihmisyyttä vastaan:
Joka asettaa yleisön saataville tai muutoin yleisön keskuuteen levittää tai pitää yleisön saatavilla tiedon, mielipiteen tai muun viestin, jossa uhataan, panetellaan tai solvataan jotakin ryhmää rodun, ihonvärin, kansallisen tai etnisen alkuperän, uskonnon tai vakaumuksen, seksuaalisen suuntautumisen tai vammautumisen perusteella taikka niihin rinnastettavalla muulla perusteella, on tuomittava kiihottamisesta kansanryhmää vastaan sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
Lisäksi 10 a §:ssä erotetaan rikoksen törkeä muoto.
Solvausta ja panettelua ei sinänsä laissa määritellä, mutta lain esitöissä annetaan esimerkkejä:
”Tyypillinen rangaistava menettely olisi sellaisen tiedon, mielipiteen tai muun viestin levittäminen, joissa ryhmään kohdistuvaa väkivaltaa tai syrjintää pidetään hyväksyttävänä tai toivottavana tai ihmisiä verrataan eläimiin, loisiin jne. tai yleistäen väitetään heitä rikollisiksi tai esitetään alempiarvoisiksi jne.”
Kommentit (3)
Tapanilan raiskaajat ja Porin polttomurhaaja olisi pitänyt saada myös tuo syyte. Lisäksi vielä rasistinen viharikosyyte, koska uhrit olivat suomalaisia ja tekijät ulkomaalaisia.
[quote author="Vierailija" time="27.06.2015 klo 17:44"]
Tapanilan raiskaajat ja Porin polttomurhaaja olisi pitänyt saada myös tuo syyte. Lisäksi vielä rasistinen viharikosyyte, koska uhrit olivat suomalaisia ja tekijät ulkomaalaisia.
[/quote]
Samoin myös Oulun kaksoiskirvesmurhaaja ja Mankkaan murhaaja. Molemmissa tekijät mustia ja uhrit valkoisia, eli rasistisia rikoksia.
Tänään kiihotettu oikein urakalla sekopäisten toimesta stadissa ja vähän muuallakin.