Ideoikaa meille ruuat kastejuhlaan
Pää lyö tyhjää ja tässä talossa on jo useammat ristiäiset järjestetty. Viime aikoina ollut paljon myös muita juhlia, joten ideavarasto on tyhjä.
Kommentit (26)
uusia perunoita, lihapullia, uunilohi, salaattia, patonki, jäätelö mansikoilla
kaukaa tulevat kaikki ja monet yöpyvät meillä, joten saavat siten muitakin ruokia talossa, mutta varsinaista juhlaruokaa kaipaan.
Kolmosen idea on hyvä, mutta se on käytetty ainakin pari-kolme kertaa eri tilaisuuksissa viimeisen kahden vuoden aikana (no, aina ei perunat ole olleet uusia). Toki silloin vain osittain samalla kokoonpanolla, mutta kuitenkin
siis vähintään kahta eriä HYVÄÄ salaattia, vaikka kana ja lohi tms. suolasiaa piirakkatoita tai vaikka muffinseja jos vaihtelua kaipaa, karjalanpiirakoita (tää on varmaan kulunut) voileipäkakkua (tääki varmaan kulunut jo). makealle puolelle taas jotain erikoisempaa kakkua, banoffee tai juustokakut. jotain kivoja leivoksia...jäälautta tai muuta. no ei tässä kyl varmaa mitää uutta ollut. mut noihin salaatteihin ku panostaa ja tekee jotain muuta kuin mitä teillä yleensä on ollut. meillä on juhlista aina tullut kehuja salaateista :)
+ karjalanpiirakat ruuaksi. Ruoka siis ennen kastetta ja kahvit kasteen jälkeen. Salaatteja itse haluaisimme, mutta odottaako vanhempi väki tai lapsiperheet "oikeaa perunaa". Tai itse emme miettineet karjalanpiirakoita siihen salaattien kanssa vaan jotain muuta, mutta emme miettineet sitä loppuun saakka, kun jo tyrmäsimme idean itse. Mahdollinen voileipäkakku jäisi tietenkin siihen kahvipöytään
joissa tarjotiin lihakeittoa.
Minusta se oli oiken kiva idea. Tuoretta hyvää ruisleipää siihen, niin hyvä tulee.
Lihakeitto oli keitetty jo hyvissä ajoin ja silloin tarpeen vaatiessa vaan lämmitettiin.
Kahvin kanssa sitten vaikka karjalanpiirakkaa yms.
Jos salaattien kanssa kaipaat muuta, niin joku kiusaus-tyyppinen ruoka.
Tai sitten keitto, erilaisia hyviä leipiä ja levitteitä lisäksi.
koko suku asui samalla kylällä. Nykyään kun perheet asuvat hajallaan, niin harvoin on mahdollista, että vieraat söisivät lounaan kotona ja tulisivat vain kahville niin, että ehtisivät taas päivälliseksi kotiin.
Miksihän oon aina kuvitellut, että ristiäisissä on vain kakkukahvit...
Kuten myös rippiäisissä ja lakkiaisissa.
oli keittoa. Toki voisin toistaa itseäni, mutta en haluaisi. Täältä yleensä tulee muille kommentteja ruokalistoihin, joten koitin löytää lisää ideoita. Toki voin toteuttaa vanhoja hyväksi todettujakin.
kuule hirvi/poronkäristys ja pottumuussi, kylkeen puolukkasurvos ja suolakurkkuja.
helppo tehdä valmiiksi, ja sitten vaan lämmitys kun vieraat paikalla
kuule hirvi/poronkäristys ja pottumuussi, kylkeen puolukkasurvos ja suolakurkkuja.
ja viljakeiton välillä, jos ei muita ideoita enää tule.
Vai keksisikö joku vielä, miten tuosta salaattipainotteisesta saisi jotain syötävää, niin että korvaisi kunnon lounaan koko porukalle?
hyviä tuoreita leipiä.. salaatin joukkoon couscousia, toiseen pähkinöitä ja kolmanteen jotain kans "tuhdimpaa"
-Kana/kinkkupastasalaatti
-Vihreä salaatti, erillisiin kippoihin pähkinöitä, fetaa yms proteiinipitoista.
-mahdollisesti vielä raastesalaatti
Sienikeitto/Kylmäsavuporokeitto
patonkia, ruisleipää, levitettä
-ehkä graavi/kylmäsavulohta ja leikkelettä
Ja sitte sinne kahvipöytään se voileipäkakku/suolainen piirakka.
liian monta lautasta, jos kaikille ei kuitenkaan ole istumapaikkaa pöydän ääressä?
menevät samalta lautaselta. Voisiko vieraita ohjata ensin "salaattipöytään" ja sen jälkeen keittopadalle?
salaatti+keitto -yhdistelmää voisi kyllä ajatella
vierasta, tulevatko pitkän matkan päästä, lapsia/aikuisia/vanhuksia?