Onko 5v:nne kiinnostuneet numeroista?
Meidän kuopus täyttää elokuussa 6v, mutta on ollut joa pitkään todella kiinnostunut numeroista. Laskee sujuvasti paljonko on tuhat kertaa tuhat. Tai 1000 kertaa 60. Tai 100 kertaa 100. Osan noista on tietysti oppinutkin, mutta jos kysyy aivan uusia laskuja, niin yllättäen hän vain ne osaa. Laskee myös toiselle sadalle tai tuhannelle meneviä yhteenlaskuja ja osaa helpoimmat kertotaulut (vitosen, ykkösen, kakkosen, kympin) sekä laskemalla laskee ne vaikeammat kertotaulut.
Lisäksi tuo poika lukee yksittäisiä sanoja. Vaikka olisi aivan vieras sana, lapsi hitaasti liu'uttaen osaa lukea pitkät ja vaikeatkin sanat. Lapsi tosin menee jo syksyllä eskariin, mutta on jo reilun puoli vuotta toiminut noin.
Mä olen hiukan hämmentynyt pojan taidoista, kun isommatkin lapset ovat hyviä koulussa, mutta alkutaidot ovat olleet lähes nollassa. Ja tällekään ei ole koskaan opetettu mitään.
Kommentit (2)
Meillä molemmat olleet kiinnostuneita sekä kielestä että numeroista ennen kouluikää. Ovat oppineet lukemaan ilman erityistä opetusta noin 4 vuoden iässä. Mutta poika varsinkin oli numerohullu, halusi erityisesti opetella ulkoa pitkiä numerosarjoja esim. piin desimaaleja. Ja päässälasku on sujunut tosiaan loistavasti. Taitavat tulla fyysikko-isäänsä.
laskee jotain 20een ja osaa yhteenlaskua sormilla 1+1 ja 1+2, mutta sinun poikasi vaikuttaa kyllä todella älykkäältä!