saanko lukea 13 vuotiaan tyttäreni fb viestit?
Kommentit (8)
Ethän lue sen tekstareitakaan?
Jos on painava syy epäillä, että jotain pahaa tapahtuu/on tapahtunut ja niistä viesteistä se kävisi ilmi, ja lukeminen mahdollistaisi lapsen tai jonkun muun suojelemisen, niin sitten ehkä lukisin.
Tiedätkö sinä siis lapsesi fb-salasanan jos tää on sulle edes mahdollista?
hänen sivuille, hänen koneellaan. ap
mutta vain jost kopsaat ne tänne jälkikäteen.
hyväkin välillä tarkastaa, mutta älä vaan lue henk.koht vestejä. Tulee paha mieli itsellesi... Koska olet rikkonut luottamuksen.
kun sen aika on aion sopia lapsen kanssa ehdoksi liittymiselle että äidillä on tunnukset ja lapsi tietää että äiti käy sivuilla säännöllisesti katsomassa mitä siellä tapahtuu. 13-vuotiaalle voi olla vielä vähän hämärää mitä kaikkea kannattaa itsestään nettiin laittaa. Aika hyvä ohje on että ei mitään mitä ei halua äidin näkevän.
Toinen vaihtoehto, tai osa 2 kun pelisäännöt on hallussa, on laittaa joku muu aikuinen esim. kummitäti tms. sivulle kaveriksi. On jonkinlainen kontrolli, mutta ei ihan oma vanhempi.
käyt hänen tunnuksillaan tsekkaamassa, mitä isosisko hommailee. Eihän siinä kaikkea näe, mutta pääsee jyvälle kyllä...
Jos antaa luvan, niin sitten kyllä.